Noc bibliotek 2022

30 września 2022 r. w oddziale dziecięcym dębnowskiej książnicy odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W tym roku przebiegła pod hasłem „To się musi powieść”.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania - ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Motywem przewodnim nocnej zabawy byli „Detektywi i szpiedzy!”. W tracie zabawy dzieci wykonywały zadania teoretyczne, poznawały kody, szyfry i poszerzały swoją wiedzę używając dedukcji. Natomiast podczas Escape Rooma po bibliotece na uczestników czekały zadania do rozwiązania oraz testy na sprawność, skupienie, spostrzegawczość. Największym zaskoczeniem, a zarazem najlepszą niespodzianką okazał się Strażnik pilnujący nocą księgozbioru biblioteki, przed którym nasi mali szpiedzy musieli umknąć niepostrzeżenie. Zabawy było co niemiara. Po ciężkich zmaganiach wszyscy uczestnicy udali się do oddziału dziecięcego by rozpocząć piżama party.

Na zakończenie zmagań uczestnicy nocy bibliotek przy pysznej pizzy i popcornie rozwiązywali detektywistyczną zagadkę zaginionej księgi wraz z aktorami podczas projekcji filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.

Oddział dziecięcy

BPMiG w Dębnie