Promocja XIV tomu Rocznika Chojeńskiego w Dębnie

Po raz kolejny Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita z Chojny gościło w dębnowskiej bibliotece. Tym razem promowało XIV tom Rocznika Chojeńskiego, w którym znalazły się artykuły poświęcone Dębnu, ludziom, miejscom i wydarzeniom. Spotkanie było jednym z ważniejszych w 2022 r. w aspekcie promocji regionu.

W spotkaniu uczestniczyli: Grzegorz Kulbicki - burmistrz Dębna, radni RM w Dębnie, pracownicy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego - dr Radosław Gazinski, dr Michał Gierke, z Książnicy Pomorskiej - Agnieszka Borysowska, Robert Ryss - wieloletni redaktor naczelny gazety Chojeńskiej, czytelnicy, regionaliści i historycy. Szczególnym gościem był prof. Jan M. Piskorski, autor wielu publikacji o historii regionalnej, głównie Pomorza Zachodniego. Rocznik chojeński to pismo historyczno-społeczne ziemi chojeńskiej i dębniańskiej. Dębno i Chojna są ze sobą nierozerwalnie związane, łączy ich od dziesiątek, a nawet setek lat wspólna historia, wspólny okres powojenny, wspólny powiat. Jednym z celów głównych stowarzyszenia jest odbudowa wspólnych tradycji miast: Chojny i Dębna i zachowanie ich w pamięci pokoleń. Tak w swojej wypowiedzi podkreślał we wstępie spotkania Paweł Migdalski - prezes Stowarzyszenia Terra Incognito w Chojnie, dziękując przy tym burmistrzowi Dębna i dyrektor biblioteki za możliwość współpracy. Oboje zgodnie zapewnili, że współpraca będzie dalej kontynuowana, co jest zapewne bardzo pozytywne, ponieważ przynosi to duże korzyści nie tylko dla społeczności lokalnej, ale także Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Po wystąpieniu dr Radosław Skrycki redaktor naczelny wydanego rocznika przedstawił autorów, którzy krótko omówili treść artykułów przedstawionych w publikacji. Henryk Andrzej Konkel napisał historię dziejów kościoła i parafii w Golenicach. Ewelina Maciocha-Pławska opisała działalność kina „Przedwiośnie” w Dębnie w latach 1991-2001. Anna Witkowska zaprezentowała dębnowskich maratończyków. Radosław Gaziński przedstawił „Dębniańskie księgi urzędu stanu cywilnego” w zbiorach Archiwum Państwowego w Szczecinie. Bartosz Walawender opisał historię swojego dziadka – samorządowca, regionalisty. Andrzej Dobrowolski zawarł swoje wspomnienia z początków swojej pracy. Na koniec Dorota Dobak-Hadrzyńska przedstawiła artystów, których opis znajdziemy w roczniku. Na zakończenie promocji odbyła się rozmowa z prof. Janem M. Piskorskim, na temat: Pomorze – Migracje – Transformacje. O potrzebie porównawczego patrzenia na świat i używania lornetki. Z profesorem rozmawiali dr Michał Gierke i red. Robert Ryss. Na koniec uczestnicy mogli zadać pytania profesorowi w związku z tematem rozmowy. Zapraszamy do lektury Rocznika Chojeńskiego, który jest dostępny w dębnowskiej bibliotece. Jednocześnie zachęcamy do opisywania historii lokalnej, wspomnień swojej rodziny. Czas leci i niestety zaciera obrazy, które stają się coraz bardziej niewyraźne. Czasami pozostają utracone w pamięci na zawsze. Dlatego zainspirujmy się wydaną publikacją do tego, by utrwalać na piśmie (i nie tylko) zarówno historię lokalną, jak i swojej rodziny.

Karolina Sielicka Dział
Zbiorów Regionalnych BPMiG w Dębnie