Drukuj Ostatnie Pożegnanie śp. Tadeusza Biernacka

1 grudnia 2022 r. odszedÅ‚ Tadeusz Biernacek – regionalista, nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji na temat historii DÄ™bna, wieloletni czytelnik dÄ™bnowskiej biblioteki.

W 2012 r. zostaÅ‚ odznaczony na mocy uchwaÅ‚y nr XXX/250/2012 Rady Miejskiej w DÄ™bnie  z dnia 29.11.2012r. medalem „ZasÅ‚użony dla Miasta i Gminy DÄ™bno” .

Tadeusz Biernacek byÅ‚ absolwentem WydziaÅ‚u Historyczno-Filologicznego Instytutu Pedagogicznego w StanisÅ‚awowie. NastÄ™pnie po studiach w aspiranturze na Uniwersytecie im. T. Szewczenki w Kijowie uzyskaÅ‚ tytuÅ‚ doktora nauk historycznych. Od 1975 roku pracowaÅ‚, jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Po przejÅ›ciu na emeryturÄ™ w 1992r. rozpoczÄ…Å‚ aktywnÄ… dziaÅ‚alność na rzecz dÄ™bnowskiego Å›rodowiska lokalnego, w którym zamieszkiwaÅ‚ już od kilkunastu lat. Przez wiele lat wspóÅ‚pracowaÅ‚ z redakcjÄ… „Merkuriusza DÄ™bnowskiego", gdzie pisaÅ‚ artykuÅ‚y o różnej tematyce, lecz wiÄ™kszość z nich dotyczyÅ‚a historii miasta i losów jego mieszkaÅ„ców. Jego artykuÅ‚y na temat historii DÄ™bna publikowane byÅ‚y też w "MyÅ›liborskich WieÅ›ciach".

Tadeusz Biernacek jest autorem prawie 30 broszur, które wydawaÅ‚ z wÅ‚asnych Å›rodków. Jego opracowania sÄ… bardzo cenne dla poznania zarówno historii miasta jak i dla pamiÄ™ci przyszÅ‚ych pokoleÅ„. WÅ›ród publikacji można wymienić: „Poczet burmistrzów miasta DÄ™bna", "O pionierach szkóÅ‚ dÄ™bnowskich", "Z dziejów DÄ™bna Lubuskiego", "Kronikarze dÄ™bnowscy", "OpowieÅ›ci dÄ™bnowskie" , "Jan Baczewski-dziaÅ‚acz polonijny, burmistrz, parlamentarzysta", "DÄ™bno, miasto, ludzie", "DÄ™bnowska kwadratura koÅ‚a. 60 lat polskiego DÄ™bna", "DÄ™bno rok 1945", "DÄ™bno-rok 1946". Ponadto zredagowaÅ‚ wspomnienia Teresy Czaczki i Zygmunta Romanowskiego. StreÅ›ciÅ‚ KronikÄ™ Sybiraków.

Historia nie byÅ‚a Jego jedynÄ… pasjÄ…. InteresowaÅ‚ siÄ™ również turystykÄ… i literaturÄ….