Drukuj Spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim autorem książki pt. "Utracone Sudety"

,,Utracone Sudety”

Spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim

9 października br. w dÄ™bnowskiej bibliotece goÅ›ciÅ‚ po raz kolejny Tomasz Rzeczycki. Autor w ubiegÅ‚ym roku w czerwcu prezentowaÅ‚ i promowaÅ‚ książkÄ… pt.  „Góry Polskie”. Tym razem przestawiaÅ‚ swojÄ… nowo wydanÄ… pt. „Utracone Sudety”.

PochodzÄ…cy z Bytomia badacz, podróżnik, pasjonat od lat zajmuje siÄ™ historiÄ… polskich gór. Jego kolejna praca, tym razem poÅ›wiÄ™cona Sudetom, to zbiór historii trzynastu miejsc, które podupadÅ‚y i zostaÅ‚y zapomniane w okresie Polski Ludowej.

W swojej publikacji Rzeczycki podjÄ…Å‚ temat nigdy nieukoÅ„czonej Drogi Borowickiej, zdewastowanego uzdrowiska Opolno-Zdrój, opuszczonej polany przy Drodze Stu ZakrÄ™tów, niszczejÄ…cych podziemi elektrowni w Górach Bystrzyckich czy wymazanej z map wioski Skalno. Autor stara siÄ™ odpowiedzieć na pytanie jak to siÄ™ staÅ‚o, że przejÄ™te w 1945 roku Å›liczne, niezniszczone dziaÅ‚aniami wojennymi Sudety po 45 latach wÅ‚adzy ludowej przedstawiaÅ‚y obraz nÄ™dzy i rozpaczy? Dlaczego w okresie komunistycznym zmarnowany zostaÅ‚ w znacznej mierze potencjaÅ‚ tych otrzymanych za darmo terenów? Sam Tomasz Rzeczycki o swojej książce powiedziaÅ‚ : „UdaÅ‚o mi siÄ™ odtworzyć powojenne dzieje zapomnianych miejsc i miejscowoÅ›ci w Sudetach. GratkÄ… dla miÅ‚oÅ›ników tych gór bÄ™dzie opowieść o krótkich losach uzdrowiska w Opolnie-Zdroju, od uruchomienia do rychÅ‚ego zniszczenia. Czytelnik bÄ™dzie mógÅ‚ siÄ™ przypatrzeć upadkowi Okrzeszyna i stwierdzić, co sprawiÅ‚o, że ta wioska stanowi kwintesencjÄ™ przysÅ‚owiowego koÅ„ca Polski. I to pomimo niesamowitego potencjaÅ‚u, jaki drzemie tam zarówno pod ziemiÄ…, jak i na powierzchni. Na kartach książki zawarta zostaÅ‚a historia zwyczajnej z pozoru polany w Górach StoÅ‚owych przy zjeździe na BÅ‚Ä™dne SkaÅ‚y. Tuż po wojnie w Å›rodku lasu funkcjonowaÅ‚ tam obóz pewnej organizacji, której cele ideowe staÅ‚y w sprzecznoÅ›ci z ustrojem komunistycznym Polski Ludowej. Wydarzenia, jakie siÄ™ tam rozegraÅ‚y, odbiegaÅ‚y od sielanki leniwych wakacji. Można zdradzić tylko, że nie zabrakÅ‚o jadowitych żmij, donosów i rewizji”.

Na spotkanie z autorem przyszli czytelnicy, przyjaciele oraz mÅ‚odzież gimnazjalna wraz z nauczycielkÄ… WiolettÄ… RafaÅ‚owicz. Spotkanie  byÅ‚o niezwykle interesujÄ…ce, szczególnie dla miÅ‚oÅ›ników gór. Mieli oni okazjÄ™ poszerzyć swojÄ… wiedzÄ™ o górach oraz zaspokoić ciekawość o nieznane dotÄ…d fakty zaprezentowane przez autora. Spotkanie poparte byÅ‚o prezentacjÄ… multimedialnÄ… przygotowanÄ… przez pisarza.

Spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim odbyÅ‚o siÄ™ w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Książka bÄ™dzie dostÄ™pna w zbiorach Biblioteki Publicznej MiG w DÄ™bnie.

K.S.