Drukuj "Od pola do salonu" Pokaz XVIII wiecznych strojów historycznych

„Od pola do salonu”

Pokaz XVIII wiecznych strojów historycznych

W zabytkowych wnÄ™trzach dÄ™bnowskiej książnicy w dn. 16 października br. odbyÅ‚ siÄ™  pokaz strojów zrealizowany dziÄ™ki Magdalenie Bekier – Hein,   dÄ™bniance, stylistce, projektantce i pasjonatce obdarzonej zdolnoÅ›ciami rekonstrukcji strojów historycznych. Jako jedyna w Polsce podjęła siÄ™ projektu i wspóÅ‚organizacji okresu wojny siedmioletniej. Pani Magdalenie towarzyszyÅ‚ małżonek Christian Hein, który prezentowaÅ‚ mÄ™skie stroje.

ByÅ‚ to już drugi  pokaz dÄ™bnowski, w lutym  ub. roku mieszkaÅ„cy DÄ™bna podziwiali stroje projektantki również w bibliotece. Od tamtego czasu powstaÅ‚y już nowe stroje warte zaprezentowania. Artystka czÄ™sto organizuje pokazy swojej niecodziennej kolekcji zarówno w kraju jak i za granicÄ…. W mijajÄ…cym roku stroje byÅ‚y prezentowane m. in. na miÄ™dzynarodowym pokazie Barockfest w niemieckiej miejscowoÅ›ci Gotha,  w KoÅ‚obrzegu i KÄ™dzierzynie Koźle podczas  Dni Twierdzy, w Siemczynie z okazji Dni Henrykowskich, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie inicjujÄ…c InauguracjÄ™ EDD, również w Cedyni i w KoÅ‚obrzegu podczas oficjalnego zakoÅ„czenia EDD.

Podczas prezentacji kolekcji w DÄ™bnie przedstawiono zarówno stroje dworskie, mieszczaÅ„skie jak i chÅ‚opskie, w tym mÄ™skie i żeÅ„skie. Do dÄ™bnowskiej książnicy w tym dniu przybyÅ‚o wielu przyjacióÅ‚ Magdaleny Bekier – Hein,  czytelników oraz mieszkaÅ„ców DÄ™bna.  Prezentacji towarzyszyÅ‚a tak jak poprzednio nastrojowa muzyka, skomponowana przez Fryderyka Wielkiego, która przybliżyÅ‚a urok XVIII w. epoki.

Uczestnicy pokazu uważnie i z podziwem oglÄ…dali kolekcjÄ™, niewÄ…tpliwie byÅ‚o to dla nich wyjÄ…tkowe wydarzenie dot. historii ubioru. Magdalena Bekier - Hein napeÅ‚niona wiedzÄ… w bardzo interesujÄ…cy sposób opowiadaÅ‚a o modzie panujÄ…cej  w tamtej epoce, a także o dziejach z niÄ… zwiÄ…zanych m.in. o zwyczajach, życiu codziennym  różnych klas spoÅ‚ecznych: arystokracji, mieszczaÅ„stwa oraz chÅ‚opstwa. CiekawostkÄ… byÅ‚y opowieÅ›ci o panujÄ…cej wówczas higienie. UwagÄ™ goÅ›ci skupiÅ‚ bardzo pokaz bielizny XVIII w., którÄ… zaprezentowaÅ‚a sama rekonstruktorka.

Stroje prezentowali:  Christian Hein – mąż rekonstruktorki, Agnieszka Gawlas, Katarzyna OrczyÅ„ska, Grzegorz OrczyÅ„ski, Bożena OrczyÅ„ska, Ewelina OrczyÅ„ska, Mateusz Domaradzki, Paulina Kazimierczuk, Renata WiÄ…cek, Dariusz WiÄ…cek, Monika WiÄ…cek, Martyna BeÅ‚ezina, Kamila GaziÅ„ska. Zgodnie z życzeniem autorki pokaz miaÅ‚ m.in. cel charytatywny by przyczynić siÄ™ do pomocy zwierzÄ™tom, ponieważ  organizatorce  pokazu leży na sercu opieka i  los zwierzÄ…t.

Pokaz mody historycznej  uÅ›wietniÅ‚ taniec „Mister beveridge maggot” w wykonaniu Magdaleny Bekier - Hein i jej  małżonka oraz Grzegorza OrczyÅ„skiego i Eweliny OrczyÅ„skiej. KoÅ„cowym etapem pokazu byÅ‚y liczne brawa goÅ›ci oraz podziÄ™kowanie skierowane do dyrektor Janiny Tylman, która podarowaÅ‚a rekonstruktorce strojów nietypowy prezent – książkÄ™ „HistoriÄ™ Ubioru”. Publikacja jak siÄ™ okazaÅ‚a byÅ‚a bardzo trafnym wyborem. Magdalenie Bekier - Hein popÅ‚ynęły Å‚zy wzruszenia, kiedy wzięła książkÄ™ do rÄ™ki. Ta publikacja przynajmniej częściowo wynagrodziÅ‚a trud i pracÄ™ wÅ‚ożonÄ… w przygotowanie pokazu kolekcji strojów.

Karolina Sielicka