• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Akcja "Żonkil"

Akcja „Å»onkil”

 

     Już po raz czwarty w rocznicÄ™ wybuchu  Powstania w Getcie Warszawskim  Muzeum Historii Å»ydów Polskich Polin zorganizowaÅ‚o na terenie caÅ‚ego kraju akcjÄ™ spoÅ‚eczno-edukacyjnÄ… „Å»onkile” majÄ…cej na celu kultywowanie pamiÄ™ci o powstaniu w getcie warszawskim.   W projekt wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ także Biblioteka Publiczna MiG w DÄ™bnie im. A. Dobrowolskiego.  W zwiÄ…zku z tym, w dÄ™bnowskiej książnicy dokÅ‚adnie w dniu wybuchu powstania tj. 19 kwietnia br., odbyÅ‚ siÄ™ premierowy pokaz filmu: „Nie byÅ‚o żadnej nadziei", w którym uczestniczyÅ‚a mÅ‚odzież gimnazjalna z Gimnazjum Publicznego w DÄ™bnie wraz z opiekunami. Pokaz wywoÅ‚aÅ‚ u mÅ‚odzieży duże emocje i skÅ‚oniÅ‚ do refleksji, nad sensem życia, wÅ‚adzy, bezsensem wojny przy wspóÅ‚czesnych problemach na Å›wiecie. Każdy uczestnik otrzymaÅ‚ papierowego, żóÅ‚tego żonkila - symbol naszej pamiÄ™ci o powstaniu w getcie. Å»onkile symbolizujÄ… pamięć, szacunek i nadziejÄ™. ZwiÄ…zane sÄ… z postaciÄ… Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Å»ydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdÄ… rocznicÄ™ powstania w getcie warszawskim dostawaÅ‚ te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia skÅ‚adaÅ‚ pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żóÅ‚tych kwiatów - czÄ™sto byÅ‚y to wÅ‚aÅ›nie żonkile.

     Prezentowany film skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z trzech części: pierwsza część przedstawiÅ‚a sytuacjÄ™ Å»ydów w przedwojennej stolicy oraz historiÄ™ getta warszawskiego, do momentu wybuchu powstania, przy użyciu niepublikowanych wczeÅ›niej archiwalnych zdjęć i filmów. Część druga, serce filmu, pokazywaÅ‚a przebieg powstania w getcie warszawskim, z uwzglÄ™dnieniem motywów i racji postÄ™powania poszczególnych bohaterów, nakrÄ™cona metodÄ… animacji poklatkowej, dziÄ™ki której bardzo odczuwalny byÅ‚ Å‚adunek emocjonalno-dramatyczny wydarzeÅ„. Ostatnia część to materiaÅ‚ pokazujÄ…cy upamiÄ™tnienie polskich Å»ydów w przestrzeni wspóÅ‚czesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Å»ydów Polskich POLIN oraz obecny wyglÄ…d miejsc zwiÄ…zanych z gettem warszawskim - zdjÄ™cia to tej części zostaÅ‚y zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

     DÄ™bnowska książnica w salach wystawowych przygotowaÅ‚a także wystawÄ™ zwiÄ…zanÄ… z 73. RocznicÄ… wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, która można byÅ‚o zobaczyć do koÅ„ca kwietnia br. 
 

 

Karolina Sielicka