Drukuj Tydzień Bibliotek już za nami...

Tydzień Bibliotek

Do XIII już edycji ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wÅ‚Ä…czyli siÄ™ bibliotekarze dÄ™bnowskiej książnicy. HasÅ‚em tegorocznego przedsiÄ™wziÄ™cia byÅ‚o: Biblioteka Inspiruje. Jego gÅ‚ównym celem jest podkreÅ›lanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakoÅ›ci życia, edukacji oraz zwiÄ™kszenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książkÄ… szerokich krÄ™gów spoÅ‚eczeÅ„stwa.

W ramach tej akcji w dÄ™bnowskiej bibliotece można byÅ‚o obejrzeć wystawy: fotograficznÄ… pn. „Biblioteczne inspiracje” oraz „Dzieje pisma i książki” przygotowanÄ… w ramach wspóÅ‚pracy przez MaÅ‚gorzatÄ™ Dziedziuch i EwÄ™ ÅšwiderskÄ… ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 w DÄ™bnie, odbyÅ‚ siÄ™ także kiermasz książki za 1 zÅ‚, który cieszyÅ‚ siÄ™ dużym zainteresowaniem wÅ›ród mieszkaÅ„ców. Dla mÅ‚odzieży 12 maja br. odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie z podróżnikiem Arkadym PawÅ‚em Fiedlerem wnukiem pisarza Arkadego Fiedlera, a 13 maja br. dzieci uczestniczyÅ‚y w warsztatach teatralnych pn. „PimpuÅ› SadeÅ‚ko”, które poprowadziÅ‚a Anna Gielarowska. W tym okresie w oddziale dzieciÄ™cym dla najmÅ‚odszych dzieci miaÅ‚y miejsce aktywne spotkania z książkÄ… pod hasÅ‚em „bajeczne majowe spotkania”. 20 maja br. odbyÅ‚ siÄ™ spektakl pt. „Papież w DÄ™bnie” w wykonaniu uczennic i nauczycieli SP nr 1 w DÄ™bnie, natomiast dla czytelników dorosÅ‚ych 24 maja br. zorganizowane zostaÅ‚o spotkanie autorskie z Tanya Valko autorkÄ… arabskiej sagi.

W filiach TydzieÅ„ Bibliotek przebiegÅ‚ nastÄ™pujÄ…co: w filii nr 1 w DÄ™bnie znajdujÄ…cej siÄ™ przy ulicy WaryÅ„skiego zorganizowana zostaÅ‚a wystawa poÅ›wiÄ™cona życiu i twórczoÅ›ci Henryka Sienkiewicza, odbyÅ‚y siÄ™ także zabawy literackie dla mÅ‚odszego czytelnika „Akademia wierszy Jana Brzechwy”, spotkanie literacko-edukacyjne dla czytelników „Jak powstaje książka” oraz warsztaty literackie z twórczoÅ›ci Agnieszki FrÄ…czek „Takie dziwaki”. W filii w Cychrach czytelnicy zarówno doroÅ›li jak i najmÅ‚odsi mogli uczestniczyć w nastÄ™pujÄ…cych spotkaniach: czytanie ulubionych opowieÅ›ci najmÅ‚odszym czytelnikom „Czytanie pod chmurkÄ…”, wystawa ulubiona postać z bajki, zajÄ™cia plastyczne – „Moja ulubiona postać z bajki”, poznajemy historiÄ™ ksiÄ…zki „ABC historii książki”, zajÄ™cia poÅ›wiÄ™cone życiu i twórczoÅ›ci Henrykowi Sienkiewiczowi. Natomiast w filii w DargomyÅ›lu czekaÅ‚y na czytelników nastÄ™pujÄ…ce atrakcje: zajÄ™cia literackie z prezentacjÄ… multimedialnÄ… „Przez pustynie i puszcze z Henrykiem Sienkiewiczem”, wspólne czytanie „Moja przyjacióÅ‚ka - Zuźka D. ZoÅ‚zik”, wystawa dotyczÄ…ca historia pisma, zajÄ™cia plastyczne kolorowa biblioteka, zajÄ™cia literacko plastyczne pt. „Czy wy wiecie czy nie wiecie? – krasnoludki sÄ… na Å›wiecie”, konkurs literacki „Pomieszane TytuÅ‚y”. W filii w RóżaÅ„sku można byÅ‚o uczestniczyć w: zajÄ™ciach literacko-artystycznych „Mój przyjaciel książka”, obejrzeć wystawÄ™ „Rok 2016 – rokiem Henryka Sienkiewicza”, a najmÅ‚odsze dzieci mogÅ‚y wziąć udziaÅ‚ w spotkaniach dla przedszkolaków „Nasza biblioteka na ciebie czeka wejdź – nie omijaj jej z daleka!”. Filia w Warnicy przygotowaÅ‚a dla czytelników także ciekawe rozrywki, a byÅ‚y to: warsztaty rÄ™kodzieÅ‚a „I ja potrafiÄ™”, lekcja biblioteczna „Poznaj bezpieczny Internet” oraz spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warnicy „CaÅ‚a Polska czyta dzieciom”.

Mamy nadziejÄ™, że wszyscy czytelnicy uczestniczÄ…cy w spotkaniach w ramach Tygodnia Bibliotek znaleźli cos dla siebie i miÅ‚o spÄ™dzili czas w tak wyjÄ…tkowym miejscu jakim jest biblioteka.

Karolina Sielicka