20 listopada br. w naszej bibliotece odbył się wieczór poświęcony wspomnieniom o dawnych ziemiach Rzeczypospolitej - Kresach. Przygotowali ją uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie, panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. A inicjatorem i scenarzystą inscenizacji była Małgorzata Dziedziuch - nauczycielka SP 1 w Dębnie...

"Człowiek kresowy zawsze i wszędzie jest człowiekiem międzykulturowym - człowiekiem »pomiędzy«. To człowiek, który od dzieciństwa, od zabawy na podwórzu, uczy się tego, że ludzie są różni i że inność jest po prostu cechą człowieka. Kresowość to otwarcie na inne kultury, a nawet więcej - ludzie kresowi nie traktują innych kultur jako innych, ale jako część własnej kultury". Ryszard Kapuścinski.

Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w naszej historii, kulturze, pamięci i sercach. 20 Listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej wyruszyliśmy w „Sentymentalną podróż na Kresy Wschodnie.” Fragmenty wspomnień ekspatriantów ze wschodu przeczytały: Barbara Topczewska, Danuta Kołodyńska, Renata Wiącek z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz  Beata Grądziel nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr1 i Katarzyna Grzesiak, bibliotekarz z Biblioteki Publicznej. Wiersze i piosenki zaprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej nr1 w Debnie: Julia Mach Aleksandra Czarnak, Martyna Jacura, Maria Krawczuk, Magdalena Słowińska, Kornelia Wierzbicka, Anhelina Sych, Ksenia Dimitrienko. Na gitarze akompaniowała Ewa Wojciechowska, a tłem była prezentacja przygotowana przez Katarzynę Grzesiak. Całość prowadziła Małgorzata Dziedziuch, która była pomysłodawczynią i autorką scenariusza.

Po przedstawieniu przy kawie i herbacie toczyła się ożywiona rozmowa, a zaproszeni goście pochlebnie wyrażali się o inscenizacji.

Dziękuję dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i pracownikom za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

Małgorzata Dziedziuch

>>Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<