27 lutego br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie odbyła się II edycja międzyszkolnego konkursu historycznego w ramach Dębnowskiej Ligi Historycznej. Tematem konkursu była tym razem „Historia Dębna”. Uczestnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Szkoła Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Różańsku, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Cychrach...

27 lutego br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie odbyła się II edycja międzyszkolnego konkursu historycznego w ramach Dębnowskiej Ligi Historycznej. Tematem konkursu była tym razem „Historia Dębna”. Uczestnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera, Szkoła Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Różańsku, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Cychrach. Inicjatorem konkursu była grupa emerytowanych nauczycieli historyków oraz regionalistów działających przy dębnowksiej bibliotece. Patronat nad konkursem objęli: Instytut Pamięci Narodowej oddział Szczecin, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dyrektor szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie oraz Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki, który był gościem specjalnym konkursu.

Konkurs historyczny składał się z dwóch części: indywidualnej (testu) i grupowej. Po części pierwszej komisja konkursowa w składzie: Adam Kaczmarczyk, Barbara Kornaś, Edmund Zioła, Andrzej Dobrowolski oraz Monika Piotrowska przyznała: dwa I miejsca dla Marcela Habrycha z SP Różańsko i Tymoteusza Marciniaka z SP nr 1 Dębno, a II miejsce zajął Mikołaj Mazepa z SP nr 2 Dębno.
W części grupowej, która polegała na pracy zespołowej najlepszymi okazali się:

1. miejsce SP nr 1 w Dębnie,

2. miejsce SP w Różańsku,

3. miejsce SP w Cychrach.

Konkurs poprowadziła Barbara Kornaś – emerytowana dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w Dębnie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie. Nad całością konkursu czuwali pracownicy biblioteki: Karolina Sielicka z działu zbioru regionalnych, Grzegorz Dudziak z czytelni informatycznej. Materiały do części drugiej - grupowej sporządziła Katarzyna Grzesiak z czytelni BPMiG w Dębnie. Fundatorem nagród była Gmina Dębno i BPMiG w Dębnie.

Kolejna edycja Dębnowksiej Ligi Historycznej odbędzie się 26 marca br. w Szkole Podstawowej w Różańsku pt. „Harcerze w Państwie Podziemnym”.

Gratulujemy zwycięzcom.

>>Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<