Jak co roku nasza biblioteka wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich czytelników i organizuje ferie zimowe na oddziale dziecięcym dla młodych odkrywców i poszukiwaczy przygód.  W pierwszym tygodniu zapoznaliśmy się z serią książek „Kroniki Spiderwicka” autorstwa Tony DiTerlizzi i Holly Black. Jest to opowieść  którą powinien znać każdy fan magicznych stworów, niesamowitych zdarzeń i nieoczekiwanych przygód. Opowieść która zabiera nas wraz z trójką rodzeństwa Simonem, Mallory i Jaredem  do starego domu na odludziu...

 

   Jak co roku nasza biblioteka wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich czytelników i organizuje ferie zimowe na oddziale dziecięcym dla młodych odkrywców i poszukiwaczy przygód.  W pierwszym tygodniu zapoznaliśmy się z serią książek „Kroniki Spiderwicka” autorstwa Tony DiTerlizzi i Holly Black. Jest to opowieść  którą powinien znać każdy fan magicznych stworów, niesamowitych zdarzeń i nieoczekiwanych przygód. Opowieść która zabiera nas wraz z trójką rodzeństwa Simonem, Mallory i Jaredem  do starego domu na odludziu. W tajemniczym pokoju rodzeństwo natyka się na tajemniczą księgę napisaną przez niejakiego Artura Spiderwicka. Autor twierdzi, że fantastyczne stwory istnieją naprawdę. Niedługo potem dzieci spotykają domowego skrzata i muszą stawić czoła złośliwym goblinom.  Jest to opowieść pełna akcji i tryskająca humorem, opowieść o miłości, sile przyjaźni i odkrywaniu tajemniczego świata istot magicznych. Z pomocą przewodnika terenowego rozmawialiśmy o najciekawszych miejscach które chcieli byśmy odwiedzić  i o fantastycznym świecie wokół nas. O tym jakie magiczne stworzenia występują najczęściej w książkach i filmach i czy naprawdę istnieją. Na zajęciach plastycznych z pomocą książki „Poradnik hodowcy chochlików” każde dziecko stworzyło swojego wymarzonego magicznego towarzysza wraz z opisem jego umiejętności i ubioru, a nawet ulubionego dania. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic. Z tych wspaniałych prac utworzyliśmy na oddziale dziecięcym magiczną wystawę. Pomimo że pogoda nas nie rozpieszczała i nie doczekaliśmy się śniegu, dzieci nie straciły entuzjazmu. Byliśmy na spacerze w nowo wyremontowanym parku by na placu zabaw oddać się dziecięcej euforii. Aktywnie spędzaliśmy ten czas grając między innymi w nogę, zbijanego, dwa ognie, bawiliśmy się też chustą animacyjną klanzy którą dzieci uwielbiają. Mieliśmy też ogromną przyjemność gościć podczas zajęć Leśniczego ds. Wyłuszczarni - przedstawiciela Nadleśnictwa Dębno i posłuchać jego prelekcji na temat lasu i jego bogactwa przyrodniczego, zwierząt leśnych, darów lasu, zasad zachowania się w lesie oraz pracy leśnika. Mieliśmy też okazję oglądnąć krótki film przedstawiający zasoby, bogactwa Nadleśnictwa Dębno. Dzieci oczywiście nie omieszkały zasypać gradem pytań Pana Leśniczego, który wykazując się ogromną wiedzą rozjaśniał wszystkie niejasności. Nasi mali miłośnicy przyrody otrzymali podarunki  takie jak: np. smycze, plany lekcji  i odblaski w kształtach zwierząt które od razu przypinali do swoich plecaków. Ostatniego dnia pierwszego tygodnia ferii już tradycyjnie odbył się seans filmowy w kinie u Kubusia na oddziale dziecięcym. Oglądaliśmy ekranizację naszej książki przewodniej „Kroniki Spiderwicka”, a wszystko to zajadając się pyszną pizzą.

 

   Drugim tydzień ferii zimowych na oddziale dziecięcym upłynął nam pod piracką banderą. Wspólnie wyruszyliśmy w niesamowitą przygodę pełną tajemnic, morskich stworów, ukrytych skarbów i najsłynniejszych piratów jakich nosiły wody. Codziennie zaczytywaliśmy się w morskich opowieściach dowiadując się tak fascynujących rzeczy jak nawigacja na statku, jakich morskich stworzeń wystrzegali się piraci, czym jest abordaż i co ze skarbami robili piraci. Rozmawialiśmy o książkach i ekranizacjach jak i o niezależnych filmach o tematyce pirackiej a najbardziej znanym i lubianym okazał się film pt. „Piraci z Karaibów”. Podczas zajęć plastyczno - warsztatowych nasi mali odkrywcy  mieli okazję tworzyć własne pirackie atrybuty, statki korsarzy, mapy skarbów. Jak się okazało tematyka piracka była dla dzieli szalenie ciekawa co zaowocowało wspaniałą wystawą prac plastycznym. Nie zabrakło oczywiści zabaw i animacji, gier planszowych i quizów ze zdobytej wiedzy i niekończących się dyskusji który pirat jest tym najsłynniejszym i najważniejszym. Zdobywając wiedzę i umiejętności powoli zmienialiśmy się ze szczurów lądowych w majtków a później w pełnoprawnych piratów, które wykorzystaliśmy podczas zajęć animacyjnych poprowadzonych przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Dzieci miały okazję wziąć udział w wojnie morskiej, przeciąganiu liny, konkursie plastycznym i quizie z wiedzy na temat świata pirackich opowieści i wielu innych jakże fascynujących zabawach. Kolejną z atrakcji było wyjście na spacer połączony ze zwiedzaniem Wyłuszczarni Nasion w Dębnie. Mieliśmy okazję zobaczyć procesy związane z łuszczeniem, oczyszczaniem i przechowywaniem nasion drzew leśnych. Zwiedziliśmy pomieszczenia w których odbywają się poszczególne procesy od przyjęcia szyszek do wyłuszczenia i oczyszczenia nasion. Zwiedziliśmy również Salę Edukacji Przyrodniczej z eksponatami zwierząt i ptactwa leśnego. Dzieci za udział w lekcji edukacyjnej otrzymały podarunki. Wizyta zakończyła się ogniskiem przygotowanym dla nas przez Nadleśnictwo. Było pieczenie kiełbasek, pianek  i chleba co niezmiernie ucieszyło dzieci. W między czasie dzieci brały udział w licznych grach i zabawach na świeżym powietrzu.

 

    Na zakończenie ferii zimowych w bibliotece stworzyliśmy wielką mapę świata z uwzględnieniem mórz i oceanów po których pływali najsłynniejsi piraci. A ponieważ bardzo się przez te dwa tygodnie zżyliśmy, ostatni dzień poświęciliśmy na zabawy, tańce – hulańce by oddać się przyjemnościom ciesząc się towarzystwem koleżanek i kolegów. Nie mogło też zabraknąć  seansu filmowego w „Kinie u Kubusia”. Dzieci z zapartym tchem oglądały ekranizację wspaniałej książki autorstwa  J.M. Barriego  pt. „Piotruś Pan” gdzie jak wiadomo jednym z głównych bohaterów jest słynny Kapitan Hook! Celem tych zajęć było m.in. kształtowanie umiejętności społecznych naszych najmłodszych czytelników poprzez zabawy w parach/grupach, rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności, radość i satysfakcja z pokonywanych trudności, budowanie poczucia własnej wartości, chęci poznawania świata i podróżowania. Były to intensywne dwa tygodnie podczas których bawiąc się i ucząc poszerzaliśmy swoje horyzonty i czytaliśmy z zapartym tchem książki o wróżkach, skrzatach i pirackich opowieściach na wodach pełnych przygód i ukrytych skarbów .

>>Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<

 

Bibliotekarze oddziału dziecięcego

Ewelina Maciocha-Pławska

Karolina Gabrysiak