Adam Jakuszko, polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportu

Okładka pierwsza strona Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportuOkładka ostatnia strona. Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportuStrona tytułowa, Publikacja Andrzeja Dobrowolskiego pt. Adam Jakuszko - polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportuAdam Jakuszko, polityk działacz społeczny, mecenas kultury i sportu

W styczniu 2021 r. ukazała się publikacja autorstwa dębnowskiego regionalisty Andrzeja Dobrowolskiego przedstawiająca działalność wieloletniego dyrektora NZPOW Adama Jakuszki. Została wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego w ramach Dębnowskiej Biblioteczki nr 24-2020. Adam Jakuszko na stałe wpisał się w historię naszego miasta – Dębna. Urodził się w osadzie Śliszcz w 1920 r., należał do rocznika Kolumbów. Rodzina przybyła do Polski w 1922 r., wraz z nią Adam i zamieszkała w Terespolu. w Dębnie pracę zawodową rozpoczął w 1949 r. i został kierownikiem Fabryki Przetworów. Później pełnił funkcję dyrektora Nadodrzańskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Doprowadził je do rozkwitu wprowadzając nowe technologię i rozwijając produkcję. NZPOW były znane w całej Polsce. Adam Jakuszko to nie tylko dyrektor, ale również społecznik, mecenas kultury i sportu, za swoją działalność zawodową i społeczną był wybrany posłem na Sejm II kadencji (1957-1961). To z jego inicjatywy i załogi NZPOW został wybudowany przy ulicy Daszyńskiego Ośrodek Kultury i Sportu. w nim była widownia ze scena, kawiarnia, biblioteka, sale klubowe, prysznice dla piłkarzy i szatni. Wybudowano również kompleks boisk: do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego oraz amfiteatr. Obiekt kulturalno-sportowy uroczyście oddano do użytku na 1000-lecie Państwa Polskiego w 1966 r. Mieszkańcy Dębna potocznie nazywali obiekt Jakuszkowo. w czerwcu 1972 r. odbyła się w Dębnie sesja pt. „1000 lat dziejów oręża polskiego”. Za współudział w organizacji w/w imprezy otrzymał gorące podziękowania od władz wojewódzkich i Okręgowego Związku Filatelistycznego za pomoc w przygotowaniu Wystawy Filatelistycznej „Cedynia 972-1972”. Pracę zawodową zakończył w Drezdenku. Nie byłby sobą tam również, gdyby nie pracował społecznie na rzecz środowiska lokalnego. w Drezdenku pełnił fikcję radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gorzowie. w 1986 r. otrzymał wysokie odznaczenie państwowe - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

BPMiG w Dębnie