Wernisaż wystawy „Po drugiej strony lustra”

W ramach „Tygodnia Bibliotek” w dębnowskiej bibliotece zaprezentowana została wystawa pt. „Po drugiej stronie lustra”. Otwarcie wernisażu odbyło się 12 maja br. w salach wystawowych dębnowskiej książnicy. Uczestniczyli w niej mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim wraz z terapeutkami. Gośćmi spotkania byli także uczestnicy zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i Dziennego Domu Senior + wraz z kierowniczką Małgorzatą Zagórską. W trakcie spotkania po oficjalnym przywitaniu gości przez Monikę Piotrowską - dyrektor biblioteki, odbyło się przedstawienie przygotowane przez terapeutki z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.

Wystawa „Po drugiej stronie lustra” powstała w ramach projektu artystyczno-terapeutycznego, który placówka w Kamienia Wielkiego z artystami Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geppera we Wrocławiu, dla osób przewlekle chorych psychicznie. Finansowana jest z Funduszu Małych Projektów z Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Tematem przewodnim wystawy uczyniono lustro, przedmiot w sztuce, literaturze i tradycji wielu kultur uważany za obiekt pozwalający na wgląd do innego wymiaru rzeczywistości, wymykającej się racjonalnemu pojmowaniu. Na wystawie zaprezentowano prace malarskie, rysunkowe, ceramiczne i rzeźbiarskie inspirowane życiem mieszkanek DPS w kontekście interpretacji motywu lustra i jego znaczeń. Prezentowane dzieła powstały podczas dwóch plenerów: rzeźbiarskiego i ceramicznego, które odbyły się w 2021 roku. Ze spotkań artystycznych powstał reportaż filmowy będący relacją z wydarzeń, który został wyświetlony w trakcie otwarcia wystawy w dębnowskiej bibliotece.

Wernisaż wystawy jest zwieńczeniem procesu twórczego, który rozwinął się, jako efekt spotkania różnych środowisk. Uczestnikom projektu pozwolił nie tylko na ekspresję poprzez sztukę, ale przede wszystkim pogłębione zrozumienie siebie. Przyczynił się również do rozwoju uważności, otwarcia się na inność i jej akceptację, a w końcu do zmienionego pełniejszego przeżywania każdego dnia.

Wystawa była dostępna do końca maja 2022 r. Zapraszamy do obejrzenia.

Karolina Sielicka

Galeria Zdjęć