Zapraszamy !!!

Z wizytą w Bibliotece

W sprzyjającym klimacie obustronnej życzliwości odbyło się w dniu 18 marca b.r. w Bibliotece Publicznej MiG spotkanie polsko-niemieckie z okazji wieloletniej i wielopłaszczyznowej współpracy. Zaproszonymi gośćmi byli głównie zaprzyjaźnieni członkowie Stowarzyszenia Art-Forum, a także Bürgerbund „Nordheim 91” e.V. Strausberg oraz organizacji młodzieżowej „Jugendsozialverbund”. Stowarzyszenie Art.-Forum działa od 1998 r., jego celem jest nawiązywanie kontaktów pomiędzy Polakami i Niemcami i innymi narodami krajów europejskich. Na co dzień organizacja zajmuje się promocją kultury, rekreacji, oraz wspieraniem pracy twórczej osób i zespołów artystycznych. Dodatkowo koordynuje inicjatywy społeczne w dziedzinie kultury, sztuki, edukacji, ochrony środowiska, wspiera działania na rzecz osób niepełnosprawnych, gospodarki i samorządności. Organizacją obecnie kieruje Tadeusz Nowak do niedawna komendant Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Dębnie.

Spotkanie z przyjaciółmi niemieckimi rozpoczęło się od powitania i wystąpienia dyrektor Biblioteki, po czym głos zabrał Dieter Kartmann, przewodniczący Stowarzyszenia „Nordheim”. Członek Zarządu Art.-Forum Ryszard Kuścielek tłumaczył wystąpienia. Spotkanie wzbogacił koncert muzyki Chopina
i Beethovena dębnowskiej pianistki Mileny Palkaj, dedykowany niemieckim gościom, który wzbudził serdeczny aplauz.

Zaproszeni goście obejrzeli także wystawę poświęconą współpracy obu miast Dębna i Strausberga. Współpraca trwa już od 1978 r. tj. ponad 30 lat. Następnie goście zwiedzili Bibliotekę, szczególne zainteresowanie wzbudził dział zbiorów regionalnych, gdzie udostępniane są pamiątki oraz dokumenty z przedwojennego Dębna.