Zapraszamy !!!

„Książka to przedmiot niewielkich rozmiarów, łatwy do umieszczenia gdzieś w domu. Ale ten mały przedmiot umożliwia prowadzenie ciekawych dyskusji, rodzi liczne więzy, umożliwia spotkania z innymi, które te więzy przekształcają.” (Philippe Claudel)

 

Po wakacyjnej przerwie miłośnicy książek, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książek spotkali się, by porozmawiać o literaturze.
W dniu 2.09.2010 r. czytelniczki zebrały się aby przedyskutować zekranizowaną powieść „Hańba” J.M. Coetzee.

"Hańba" została wyróżniona Nagrodą Bookera przyznawaną za najlepszą powieść anglojęzyczną roku. Coetzee jest pierwszym pisarzem w historii tej nagrody, któremu została ona przyznana dwukrotnie.

"Hańba" opisuje nie tylko problemy społeczne, ale także globalne – takie jak segregacja rasowa. I chociaż Coetzee ani razu nie używa słowa apartheid to tkwi ono gdzieś w podświadomości podczas lektury tej książki. Mimo iż świat idzie do przodu, dyskryminacja rasowa, podziały i wciąż obecne stereotypy wciąż dają o sobie znać i są obecne w książce Coetzee, który w zgrabnie skonstruowanej powieści skupia się również na relacjach pomiędzy społecznością białych i czarnych. I chociaż hańba to główny problem książki, istotne są tutaj również wybory bohaterów i kwestia radzenia sobie z nimi. David bierze na siebie odpowiedzialność za to, co zaszło miedzy nim, a młodą studentką, nie wypiera się niczego i przyznaje do winy, z kolei Lucy decyduje się na dalsze życie na farmie, gdzie w każdej chwili oprawcy mogą powrócić,
a koszmar, który stał się przeszłością, może ponownie dać o sobie znać. Ale Lucy się nie poddaje i decyduje się na pozostanie na farmie – chce pokazać, że jest silną kobietą, i nie zamierza się wycofywać chyłkiem. Powieść J. M. Coetzee warto przeczytać. Warto się również zastanowić nad słusznością oceny postępowania innych, bo łatwo jest wyrokować, trudniej postawić się na miejscu tego, kto dokonał hańbiącego czynu. I chociaż jesteśmy tylko ludźmi
i mamy prawo popełniać błędy, powinniśmy brać za nie odpowiedzialność.

                                                                                           Wydawnictwo Znak, 2006