„Jak oni kochali?”- spotkanie z  Manuelą Kalicką

Popołudniem w walentynkowym dniu 14 lutego w salach wystawowych Biblioteki odbyło się spotkanie z Manuelą Kalicką, pisarką i dziennikarką. Pani Kalicka jest autorką:  Szczęścia za progiem, Wirtualnego zauroczenia, Rembrandta, wojny i dziewczyny z kabaretu, Tata, one i ja, Kochaj i tańcz, Malarze polscy: wybór. Powieści cieszą się wśród czytelniczek popularnością, gdyż pisze głównie dla nich.

Spotkanie w dębnowskiej książnicy odbyło się w ramach  cyklu spotkań o wybitnych twórcach kultury polskiej, podczas których omawiana jest nie tylko twórczość danego pisarza, ale też przytaczane są ciekawe historie z ich życia prywatnego. Tematem spotkania były biografie Adama Mickiewicza i Józefa Kraszewskiego. Pani Kalicka w lekkiej i interesującej gawędzie opowiedziała o  dniu codziennym, miłościach
i twórczości naszych narodowych wieszczów. Cały wykład był poparty slajdami. Pisarka przybliżyła postać Mickiewicza nie tylko na podstawie  jego twórczości, którą znamy, ale także
z tego jakim był człowiekiem, przyjacielem, mężem. Ko kochał  najbardziej?

….”Skromny narodowy wieszcz to rzadkość. Chodził byle jak ubrany, do końca życia jadł potrawy kuchni polskiej i żydowskiej. Był trochę konserwatywny, łatwo się zapalał i kochał ojczyznę uczuciem największym i najszczerszym. Kochał, ale nie chciał dla niej umierać. Ale to chyba dobrze, bo przecież był naprawdę wielkim poetą...”

Drugim twórcą, o którym opowiedziała Manuela Kalicka był Józef Kraszewski. W związku z tym, że rok 2012 jest Rokiem Kraszewskiego  temat  ten idealnie wpasował się w uczczenie tego wybitnego pisarza.

Pisarka opowiedziała także o swojej karierze zawodowej,  warsztacie pracy, planach na następne książki.

Karolina Sielicka