Dębnowska biblioteka liderem województwa zachodniopomorskiego

Po raz drugi Instytut Książki razem z „Rzeczpospolitą" zorganizował ranking bibliotek. Biblioteka z Dębna zajęła wysokie 17 miejsce oraz okazała się najlepsza wśród placówek w województwie zachodniopomorskim.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie mieści się w zabytkowej, odrestaurowanej willi. Posiada pięć filii w: Dębnie (przy parafii św. Ap. Piotra i Pawła), Cychrach, Dargomyślu, Różańsku i Warnicach. Zbiory wszystkich placówek wynoszą nieco ponad 95 tys. woluminów,
w tym 27,2% to nowe książki nabyte w ciągu ostatnich 10 lat. W ostatnim roku zakupiono 2734 pozycje. W 2011 roku dużym zainteresowaniem wśród czytelników cieszyły się różnorodne biografie, w następnej kolejności powieści podróżnicze, fantastyka, literatura faktu, historia. - Podstawowymi kryteriami doboru księgozbioru są m.in.: rozpoznane zainteresowania czytelnicze, aktualnie obowiązujące zestawy lektur szkolnych,  popularyzowane przez media nowości wydawnicze – mówi Janina Tylman, dyrektor biblioteki. W bibliotece dostępnych jest 67 tytułów czasopism, w tym 10 dla dzieci i młodzieży.

Pozytywnie w rankingu oceniono również dostępność w bibliotece zbiorów dla osób niewidzących i niedowidzących oraz książek mówionych. - Obserwujemy coraz większe zainteresowanie książką mówioną. Sięgają po nie zarówno młodzi jak i starsi czytelnicy, dlatego w 2011 roku zakupiliśmy 77 tytułów audiobooków o zróżnicowanej tematyce z literatury popularno – naukowej i pięknej, dla dzieci młodszych, a także dla starszych lektury szkolne – mówi dyrektor dębnowskiej placówki.

Dębnowska książnica gromadzi ponadto materiały audiowizualne, widokówki, obrazy, rękopisy, materiały elektroniczne. W głównej palcówce funkcjonuje dział zbiorów regionalnych, gdzie można skorzystać z aktualnych i archiwalnych informacji dotyczących Dębna, gminy i regionu. Działają tu trzy Dyskusyjne Kluby Książki, w tym jeden młodzieżowy.

Biblioteka jest w pełni zinformatyzowana. Posiada własną stronę internetową, katalog internetowy z dostępnym w 80% księgozbiorem, a czytelnicy mają elektroniczną kartę biblioteczną. Placówka oferuje za darmo internet i możliwość skorzystania z komputerów. Pracownicy pomagają w wyszukiwaniu informacji na temat różnych instytucji, a także w redagowaniu listów motywacyjnych i CV. W 2011 roku realizowano kursy komputerowe dla seniorów. – Uczestniczyliśmy też w programie Biblioteka+ oraz w programie „Akademia Orange dla Biblioteki” w ramach którego pozyskaliśmy dotację finansową w wys. 3100 zł – wymienia Janina Tylman.

Wachlarz imprez organizowanych przez placówkę jest imponujący.  Są to wystawy, spotkania autorskie, wieczory literackie, liczne konkursy, przedstawienia teatralne. Placówka szeroko współpracuje ze środowiskiem szkolnym, przedszkolnym oraz stowarzyszeniami.  Promuje nie tylko czytelnictwo, ale również młodych twórców
i regionalistów. Prowadzi też działalność wydawniczą.

Wysoko w rankingu oceniono poziom finansowania działalności biblioteki przez samorząd.
W 2011 roku gmina przeznaczyła 1,1 mln złotych na ten cel, co stanowi 1,7 proc. budżetu.
W rankingu średnia wyniosła 1,1 proc, co jest nieco wyższym wskaźnikiem niż przeciętnie w Polsce (0,7 proc.).

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Książki: „W rankingu doceniani są ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu
o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów”.

Ranking powstał na podstawie ankiet przesłanych do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. W tym roku w rankingu udział wzięło aż 700 bibliotek. Oceniano między innymi powierzchnie biblioteki i filii, średnie zatrudnienie w placówce, księgozbiór, posiadane tytuły prasowe, czy nowe książki. Punkty można było uzyskać również za procent dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012, pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2011 roku. Istotna była też dostępność internetu dla czytelników, działające kółka czytelnicze w  placówce, a także udogodnienia dla niepełnosprawnych i książki dla osób słabowidzących i niewidomych.  Dopełnieniem oceny były dane z GUS o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2011 roku. W sumie w całym rankingu biblioteka mogła uzyskać 335 pkt.

Więcej informacji o rankingu można znaleźć na stronie internetowej http://www.instytutksiazki.pl/