Zapraszamy !!!

Link do przyszłości.

Młodzi. Internet. Kariera.

5 marca br. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie wzięła udział w II edycji projektu pn. „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”. W ramach projektu odbyło sięspotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie kl. III Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. J. Słowackiego w Dębnie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Informatycznego.

Jest to ogólnopolski projekt wspierający młodych ludzi z małych miejscowości w podejmowaniu świadomych wyborów zawodowych w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Młodzież często nie ma sprecyzowanych planów dotyczących rozwoju kariery zawodowej. Celem spotkania w bibliotece było przybliżenie potencjalnych kierunków i możliwości rozwoju zawodowego.

Spotkanie poprowadził młody profesjonalista Mikołaj Komór – koordynator i coach projektów Unii Europejskiej w zakresie przedsiębiorczości oraz aktywności społecznej i zawodowej, specjalista ds. wizerunku. Założyciel oraz przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Grupa Progress – instytucji szkoleniowej działającej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego, wydawca miesięcznika „Szczecin in Progress”.

Uczniowie  dowiedzieli się jakie zawody będą w przyszłości cieszyć się powodzeniem na rynku pracy, a na podanych przykładach przez Mikołaja Komóra nauczyli się jak można wykorzystać swoje pomysły do zbudowania własnej firmy czy osiągnięcia kariery zawodowej. Uczestnicy uzyskali cenne wskazówki dotyczące wykorzystania własnych predyspozycji, wyboru odpowiedniej ścieżki edukacyjnej oraz pożądanych przez pracodawców umiejętności,  które w przyszłości zagwarantują zdobycie wymarzonej pracy.

Na koniec zmierzyli się  w quizie, który pozwolił im zorientować się  w aktualnej sytuacji i trendach rynku pracy oraz nowych technologiach, a także zastanowić się nad swoją przyszłością zawodową.

Spotkanie było cennym doświadczeniem dla młodych osób na drodze do wejścia na rynek pracy.

Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a uczestnicząca młodzież z uwagą i zainteresowaniem, chętnie włączała się w dyskusję i równie aktywnie brała udział w proponowanych zajęciach.

Za uczestnictwo w projekcie uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Magdalena Kula

Anna Dolińczyk