Zapraszamy !!!

Spotkanie z byłymi mieszkańcami Dębna

Nasze miasto w dn. 31 maja br. odwiedzili dawni mieszkańcy Dębna. Te wizyty stały się już tradycyjne, zapoczątkował je w 1996 r. ks. Roman Jachimowicz – regionalista, pasjonat Dębna, autora  książek: „Neudamm - Dębno, przeszłość i teraźniejszość” oraz „Dębno Tryptyk barw miasta”.  Spotkania odbywają się zwykle w pierwszą sobotę czerwca, tym razem nieco wcześniej.

Po raz drugi z grupą dawnych mieszkańców Dębna wraz z organizatorem Eberhardem Kunstem przybyła delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Teltow z Niemiec. Grupę reprezentował pastor Thomas Karzek z Parafii Ewangelickiej św. Andrzeja. Przyjazne kontakty z mieszkańcami Teltow rozpoczęły się od  przekazania zabytkowych dzwonów: kościelnego z 1669 roku i ratuszowego z 1794 roku w dn. 23 września 2011 r. Oficjalne uroczystości powitania dzwonów odbyły się 2 czerwca 2012 r.

Jak zwykle nabożeństwo ekumeniczne zapoczątkowało spotkanie, tym razem w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła, które celebrował   ks. Roman Jachimowicz,  pastor Tomasz Karzek oraz ks. proboszcz Jacek Jaszewski. Z ramienia samorządu uczestniczył zastępca burmistrza Dębna Wojciech Czepułkowski. W nabożeństwie uczestniczyli także pracownicy  Biblioteki Publicznej MiG  oraz mieszkańcy Dębna. Po wspólnej modlitwie chrześcijan obu wyznań, czytaniu Pisma Świętego i śpiewu, delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed kamieniem pamiątkowym przy ul. Parkowej oddając hołd zmarłym mieszkańcom Dębna. Następnie w imieniu dawnych mieszkańców wystąpienie wyrażające odczucia gości miała Gisela Teufer.

Zwyczajową częścią wizyty były odwiedziny w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie, gdzie goście z Niemiec mogli obejrzeć wystawę pocztówek przedwojennego Dębna oraz zwiedzić dział zbiorów regionalnych, w którym gromadzone są zbiory wzbogacane często darami od gości z Niemiec, ostatnio zaś cenne woluminy wraz z mapą w j. niemieckim przekazała do zbiorów dr Alicja Puch, córka pierwszej po wojnie kierowniczki biblioteki nieżyjącej już Melanii Puch.

K.S.