Zapraszamy !!!

„Ku pokrzepieniu serc” - Narodowe Czytanie

Biblioteka Publiczna MiG w Dębnie im. A. Dobrowolskiego już po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania” zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego.  Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W bieżącym roku już w ponad 1500 miejscowościach odbyło się natomiast wspólne czytanie lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków.

Czytanie Trylogii rozpoczął w południe 6 września br. prezydent RP wraz z małżonką w Ogrodzie Saskim w Warszawie, para prezydencka przeczytała początkowe wersy „Potopu”. W dębnowskiej książnicy wspólne czytanie Trylogii H. Sienkiewicza odbyło się dokładnie tego samego dnia co w całej Polsce. Spotkanie rozpoczęła Lucyna Rutkowska - zastępca dyrektora biblioteki, która powitała wszystkich gości. Następnie Grzegorz Kulbicki polonista z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Barnówku zaprezentował sylwetkę Henryka Sienkiewicza nawiązując do postaci głównych bohaterów z ekranu popularnych seriali telewizyjnych.  Na wspólne czytanie Trylogii H. Sieńkiewicza przybyli czytelnicy, sympatycy, przyjaciele oraz młodzież szkolna z Gimnazjum Publicznego wraz z nauczycielką Wiolettą Rafałowicz. W akcji Narodowego Czytania wzięły udział znane osoby z naszej dębnowskiej społeczności pełniące na co dzień różne funkcje społeczne i zawodowe. Czytanie rozpoczął Grzegorz Kulbicki czytając fragment z powieści „Ogniem i Mieczem”, następnie fragmenty z „Potopu” przeczytali: Beata Podkowa - nauczycielka z Gimnazjum Publicznego w Dębnie, Wojciech Czepułkowski - zastępca burmistrza Dębna, Irena Borysewicz - prezes ZNP w Dębnie, Aniela Kołodziej - rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Helena Sługocka - radna RM w Dębnie. Po czym fragmenty z „Pana Wołodyjowskiego” przeczytali Krystyna Stankiewicz - kierowniczka OPS w Dębnie oraz Małgorzata Steblecka - pracownik dębnowskiej biblioteki.

,,Trylogia” H. Sienkiewicza odegrała wielką rolę w kształtowaniu postaw Polaków - powiedział Bronisław Komorowski inicjując Narodowe Czytanie. Po Mickiewiczu i Fredrze, przyszła kolej na Sienkiewicza.  Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział już, że w przyszłym roku będzie czytana Lalka B. Prusa. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wspólne czytanie do Biblioteki Publicznej MiG w Dębnie.

Karolina Sielicka