Zapraszamy !!!

Nadanie imienia Melanii i Władysława Puchów
Działowi Zbiorów Regionalnych
 BPMiG im. Antoniego Dobrowolskiego w Dębnie

Dział Zbiorów Regionalnych w dniu 17 października br.  otrzymał imiona postaci Melanii i Władysława Puchów. Wybór tych postaci jest w pełni uzasadniony i nie wzbudza żadnych wątpliwości. Melania Puch zd. Mrozowska to inicjatorka, organizatorka i kierowniczka pierwszej w woj. szczecińskim Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dębnie. Natomiast Władysław Puch to nauczyciel dębnowskiego liceum w latach 1946-73, żołnierz, organizator konkursów czytelniczych oraz kronikarz miasta Dębna i powiatu chojeńskiego (1945-80) i Powiatowej Biblioteki  (1946-54),

Uroczystości nadania imienia rozpoczęły się w sali ekspozycyjnej, w której została przygotowana wystawa poświęcona patronom. Po powitaniu licznie przybyłych gości przez dyr. Janinę Tylman, głos zabrała córka Melanii i Władysława Puchów dr Alicja Puch, która we wspomnieniach krótko opowiedziała biografię swoich rodziców.  Swoją obecnością zaszczycili ten dzień: syn patronów - Zygmunt, bliska rodzina,  przyjaciele, lekarze, nauczyciele i absolwenci, grono pedagogiczne współpracujące przez lata z Władysławem Puchem, burmistrz Dębna - Piotr Downar, Władysław Chrostowski w latach 1979-1998 Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gorzowie Wlkp., Gabriela Baczewska - Pazda z siostrą – wnuczki Jana Baczewskiego byłego burmistrza Dębna oraz czytelnicy i sympatycy biblioteki. Niespodzianką był występ Krystyny Wojtaszek – Mierzejewskiej – absolwentki LO, która zagrała ulubione utwory Melanii i  Władysława Puchów. Następnie uroczystości przeniosły się do czytelni, gdzie goście obejrzeli prezentację multimedialną– wywiad dla radia z lat 80-tych przeprowadzony w gabinecie dyrektor biblioteki Janiny Tylman z udziałem Władysława Pucha oraz Władysława Chrostowskiego, którego tematem była historia Dębna oraz architektury miasta. Wzruszającą zarazem sentymentalną częścią uroczystości były wystąpienia m. in. córki i syna Melanii, Władysława Puchów oraz W. Chrostowskiego. Końcową częścią uroczystości było zwiedzanie Działu Zbiorów Regionalnych i poczęstunek.

Karolina Sielicka

Dział Zbiorów Regionalnych