Zapraszamy !!!

 

 

Spotkanie z Magdaleną Dźwigał

promujące publikację pt.  „Samodzielna Organizacja Podziemna – Dębno Lubuskie 1950-1951”

 

 

„Człowiek, który nie zna swojej miejscowości, kraju bliskiego, swojej ojczyzny – to tak jakby swojego ojca i matki nie znał”.  Prof. Feliks Kiryk

 

W dniu 13 marca br. w dębnowskiej bibliotece  odbyło się spotkanie z Magdaleną Dźwigał autorką publikacji pn. „Samodzielna Organizacja Podziemna – Dębno Lubuskie 1950-1951”. Książeczka ukazała się w poprzednim miesiącu w serii dębnowska biblioteczka. W spotkaniu uczestniczyli: Ryszard Czaczka - były żołnierz AK, Józef Cierluk - dowódca Młodzieżowej Organizacji Niepodległościowej „Młodzi Patrioci” w Szczecinie, Andrzej Dobrowolski – dyrektor ZSP nr 1 w Dębnie, młodzież szkolna oraz czytelnicy, sympatycy i przyjaciele biblioteki.

Magdalena Dźwigał urodziła się w Dębnie, obecnie mieszka w Szczecinie. Jest absolwentką Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego ze specjalnością archiwistyczną oraz filologii germańskiej Collegium Balticum. Pracuje w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, w którym zajmuje się naukowo najnowszą historią Polski głownie okresem stalinowskim w Biurze Edukacji Publicznej. W swoim dorobku ma wiele publikacji i artykułów m. in.: „Dokumenty Organów Bezpieczeństwa byłego powiatu chojeńskiego w zasobach IPN w Szczecinie”,  Rocznik Chojeński t. III 2001 r., „Niepodległościowe Organizacje Młodzieżowe działające na terenie powiatu chojeńskiego w l. 1950-51” Rocznik Chojeński t. V 2013 r., „Józef Cierluk dowódca Młodzieżowej Organizacji Niepodległościowej „Młodzi Patrioci” Merkuriusz Dębnowski nr 4 z 2014 r., „Młodzieżowa Organizacja Niepodległościowa na Pomorzu Zachodnim zestawienie organizacji działających w latach 1950-1951”.

Spotkanie z autorką tej cennej dla nas mieszkańców publikacji było doskonałą okazją do refleksji i zadumy nad przeszłością, która odcisnęła piętno nad losami młodych ludzi,  wyposażonych w wartości patriotyczne, które skłoniły ich do podejmowania odważnych decyzji przeciwstawiających się systemowi socjalistycznemu panującemu w ówczesnej Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że spotkanie przypadło na miesiąc marzec kiedy wspominamy „żołnierzy wyklętych” „żołnierzy niezłomnych”.  Jest to niewątpliwie dobry czas, kiedy należy mówić o opresjach i terrorze okresu stalinowskiego w Polsce.

Na spotkaniu w bibliotece autorka publikacji wyjaśniła czytelnikom dlaczego podjęła się publicystyki tematyki związanej z organizacjami niepodległościowymi i przyczynami jej zainteresowań.  Zawodowa ciekawość historyczna skłoniła ją do tego, że zaczęła szukać w dokumentach po byłym Urzędzie Bezpieczeństwa materiałów dotyczących naszego terenu. Szczególnie zaciekawiły ją dokumenty o Niepodległościowych Organizacjach Młodzieżowych. Autorka przyznała się, że wcześniej nie miała pojęcia o ich istnieniu. Uczestnicy spotkania, szczególnie młodzież mieli okazję do zapoznania się czym w ogóle była SOP i na czym polegała jej działalność.

Dębnowska Biblioteczka jest poszerzoną wersją artykułu o Niepodległościowych Organizacjach Młodzieżowych działających na terenie powiatu chojeńskiego, który ukazał się w  Roczniku Chojeńskim w 2013 roku.

Wyjątkowo wzruszającym akcentem spotkania było wystąpienie Ryszarda Czaczki, który wygłosił swój wierz o „żołnierzach wyklętych”. Ryszard Czaczka jest oficerem rezerwy, kapitanem w stanie spoczynku, byłym żołnierzem kresowym Armii Krajowej okręgu Lwów, kronikarzem, działaczem społecznym, który otrzymał wiele odznaczeń państwowych i regionalnych. Dyskusja z udziałem autorki oraz zaproszonych gości stanowiła zakończenie wieczoru.

Publikację o Samodzielnej Organizacji Podziemnej można nabyć w bibliotece. Zapraszamy.

 

 

Karolina Sielicka