Już od 17 lat, we wrześniu, w 49 państwach europejskich obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa. To niezwykłe święto zainicjowała Rada Europy. Jego celem jest promocja narodowego i regionalnego dziedzictwa kultury jako źródła kultury europejskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa cieszą się coraz większe zainteresowaniem. We wrześniu 2007 w 1300 imprezach kulturalnych - jarmarkach, festynach, występach zespołów regionalnych, degustacjach potraw, wydarzeniach artystycznych, wystawach - wzięło udział w całej Polsce ponad 300 000 osób.

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbyły się w dniach 13-14 oraz 20-21 września. Tegoroczny temat -  "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny" - zachęca do poszukiwania i odkrywania korzeni kultury polskiej, nawiązuje do idei wielokulturowego społeczeństwa oraz tolerancji, którą Polska się chlubi od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ma także skłaniać do refleksji nad tym, jak bardzo emocje związane z miejscem zamieszkania przekładają się na poczucie tożsamości narodowej.

Organizatorzy w całym kraju starali się zapewnić wspaniałą, barwną oprawę dla tych przemyśleń. Zapewnili rozmaite możliwości poznawania "ojcowizny" - przed wszystkimi otwierają się gościnnie bramy, drzwi i furtki zamków, pałaców, zabytkowych kamienic, starych fabryk, muzeów, skansenów, parków i prywatnych ogrodów.
Odbyły się koncerty, wystawy, podróże śladami przodków w czasie i przestrzeni.

Patronat honorowy nad obchodami objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu i programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na stronie www.edd.com.pl