Narodowe Czytanie 2017

2 września br. w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie odbyło się Narodowe Czytanie, w którym wzięli udział mieszkańcy Dębna. Była to już VI edycja Narodowego Czytania, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Akcję „Narodowego Czytania” zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. „Narodowe Czytanie” inspiruje, buduje międzypokoleniowe mosty, łączy ludzi ponad codziennymi podziałami.

W tym roku zgodnie z internetowym głosowaniem czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które zwyciężyło z „Beniowskim” Juliusza Słowackiego, ,,Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego i ,,Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego. Tego dnia w całej Polsce oraz w 26 krajach na całym świecie można było usłyszeć fragmenty lektury. Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda „Narodowe Czytanie” rozpoczęli
o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
We wspólnym czytaniu ,,Wesela” uczestniczyli znani aktorzy i muzycy.

Wspólne czytanie „Wesela” w dębnowskiej książnicy rozpoczęła Monika Piotrowska - dyrektor biblioteki czytając list inauguracyjny Andrzeja Dudy Prezydenta RP, po czym przedstawiła wszystkich czytających.
W postacie z czytanego dramatu wcielili się: Gospodarz – Piotr Downar, Gospodyni – Barbara Topczewska, Jasiek – Stanisław Łokietek, Staszek – Łukasz Ciuma, Żyd – Marek Schiller, Haneczka – Katarzyna Janczura, Zosia – Małgorzata Klimek, Wernyhora – Marek Sajewicz, Rachel – Joanna Symieniuk, Dziennikarz – Grzegorz Kulbicki, Poeta – Leszek Włodkowski-Moszej, Panna Młoda – Aleksandra Jelińska, Pan Młody – Nikodem Mazur, Radczyni – Zofia Gąsior, Maryna – Aneta Dobropolska, Czepiec – Andrzej Olecki, Czepcowa – Zofia Janczak, Ksiądz - kleryk Krzysztof Słapczyński, Chochoł – Michał Cholewiński.

Wspólne czytanie zakończyło się występem Renaty i Kacpra Raźny z Myśliborza, którzy wykonali utwór Marka Grechuty ,,Wesele”. Goście oprócz tego, że mogli usłyszeć fragmenty znanego dramatu zostali uraczeni prawdziwą ucztą weselną przygotowaną przez pracowników biblioteki. Weselnego klimatu dodawały także dekoracje i rekwizyty, które uświetniły i podkreśliły doniosłość tego wyjątkowego spotkania.

Karolina Sielicka