8 września br. mieszkańcy Dębna wzięli udział w VII edycji Narodowego Czytania. Tym razem lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, ostatnia powieść pisarza, opublikowana w 1924 roku. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

W tym roku Narodowe Czytanie w Dębnie odbyło się na placu przed biblioteką. Przy pięknej pogodzie mieszkańcy mogli wysłuchać fragmentów dzieła. W tym roku czytali: Hubert Suda – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dębnie, Zofia Janczak – czytelniczka, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Piękne Życie”, aspirant sztab. Mariusz Młynarczak – komendant Komisariatu Policji w Dębnie, Maciej Kmita – leśniczy z Nadleśnictwa Dębno, ks. Michał Słodkowski z parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie, Joanna Ryżyńska – dyrektor Przedszkola Nr 1 „Czarodziejska Kraina” w Dębnie, mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Gonera – zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, Alicja Ferkaluk – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dębnie, Anna Bladyniec – czytelniczka , Paweł Basczuk – pracownik kopalni Dębno w Barnówku, Andrzej Olecki – czytelnik i przyjaciel biblioteki.

Akcja corocznie odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej, która w związku ze 100-leciem niepodległości Państwa Polskiego przez cały rok zachęcała do czytania 44. tekstów Antologii Niepodległości. „…W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi…” - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Wspólne czytanie uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu scholii dziecięcej „Dzieci Fatimskie” ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dębnie prowadzone przez Wiolettę Kowalik i gościnnie Anetę Dobropolską. Najmłodsi mogli odpocząć w specjalnie dla nich przygotowanym kolorowym „kąciku malucha”, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji bajki, kolorowanki, klocki i malowanie buziek.

Zapraszamy do >> Galerii Zdjęć <<

MP