„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”. Takie motto, zaczerpnięte z Shakespeare’a, wprowadza czytelników w „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza. Nikt nie przypuszczał, że czytelnia Biblioteki Publicznej w Dębnie może być doskonałym miejscem do inscenizacji tego romantycznego dramatu, a zarazem lektury obowiązkowej w szkole podstawowej.

 

 

 

 

 

 

„Dziady cz. II” Adama Mickiewicza na „scenie” Biblioteki w Dębnie

 

„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”. Takie motto, zaczerpnięte z Shakespeare’a, wprowadza czytelników w „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza. Nikt nie przypuszczał, że czytelnia Biblioteki Publicznej w Dębnie może być doskonałym miejscem do inscenizacji tego romantycznego dramatu, a zarazem lektury obowiązkowej w szkole podstawowej. Było „ciemno wszędzie, głucho wszędzie”, a nastrój miejsca i tajemniczość utworu potęgowała ustawiona w centralnym miejscu trumna, a także znicze, brzozowe krzyże, żywy ogień i zaklęcia, którym przywoływano kolejne duchy.

   W role postaci tego dramatu wcielili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie w następującej obsadzie (alfabetycznie): Aleksandra Czarnak (kl. 7 – pastereczka Zosia), Michał Czarnak (kl. 2 – chór), Hania Demiańczuk (kl. 6 – chór), Maja Getman (kl. 6 – Guślarz), Maja Jekiełek-Moszkowicz (kl. 5 – Aniołek), Antosia Kazimierczuk (kl. 6 – chór ptaków nocnych), Hania Łazińska (kl. 5 – chór), Hania Myszczyszyn (kl. 5 – Aniołek), Amelia Suligowska (kl. 6 – chór), Klaudia Tess (kl. 7 – chór ptaków nocnych), Kornelia Wierzbicka (kl. 7 – Widmo Złego Pana), Iga Wojtala (kl. 7 – Guślarz).

   Tajemniczą i mroczną scenografię (ale też, jak zawsze, piękne zaproszenia) przygotowała Katarzyna Grzesiak, ale nieustannego wsparcia i pomocy udzielały wszystkie Panie z Biblioteki Publicznej pod czujnym okiem dyrektor Moniki Piotrowskiej oraz Małgorzaty Fabiańczyk, Katarzyny Grzesiak, Magdaleny Kuli, Danuty Podbereskiej i Karoliny Sielickiej. Po raz kolejny doświadczyliśmy w naszej Bibliotece pełnego wsparcia, pomocy i ogromnej życzliwości. Szczególnie dziękujemy za dostarczone rekwizyty Właścicielom firmy pogrzebowej Sacrum, a precyzyjnie za autentyczną trumnę, wokół której rozgrywała się akcja utworu. Słowa podziękowania kierujemy do Agaty Sawulak i Tomasza Łozowskiego za ozdobne krzyże i elementy dekoracji, a także do Macieja Sałańskiego za wspaniałe, rękodzielnicze naczynia
i przedmioty oraz do Piotra Palucha za wykonanie profesjonalnych zdjęć. Dziękuję również dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. I oczywiście najbardziej dziękujemy wszystkim Widzom, którzy tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

   A na koniec kilka moich prywatnych refleksji. Cieszę się niezmiernie, że znów mogłem współpracować z tą świetną grupą uczniów. Po raz kolejny pokazali swoją pasję, umiejętności, talenty i zaangażowanie. Są coraz bardziej pewnie siebie, odważnie występują publicznie, doskonale wcielają się w powierzone im role, perfekcyjnie przyswajają trudny tekst (a to przecież język Mickiewicza z XIX wieku) i nieustannie rozwijają swoje umiejętności. Są wspaniali. Pracować z taką grupą to czysta przyjemność. Bardzo dziękuję Rodzicom tych dzieci. Nigdy nie zawiodłem się na Was i wiem, że zawsze można na Was liczyć. Tak było i tym razem. Dziękuję.

 

>> Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<

 

 Grzegorz Kulbicki – opiekun grupy
Fot.  Piotr Paluch