Drukuj Promocja publikacji o odkryciu archeologicznym w Smolnicy

12 grudnia br. w dÄ™bnowskiej bibliotece odbyÅ‚a siÄ™ promocja publikacji naukowej dr MaÅ‚gorzaty Pytlak z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. pt. „PóźnoÅ›redniowieczny warsztat garncarski ze Smolnicy. Rekonstrukcja procesu wytwarzania naczyÅ„”.

W spotkaniu uczestniczyÅ‚ Grzegorz Kulbicki – burmistrz DÄ™bna, dr Ewa Pawlak – dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., regionaliÅ›ci,  uczniowie klasy VIII ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 w DÄ™bnie wraz z nauczycielem historii oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Publikacja naukowa to efekt prac archeologicznych, które prowadzone byÅ‚y w Smolnicy w latach 1997 - 1998 r. Wszystko rozpoczęło siÄ™ od budowy nitki gazociÄ…gu, podczas której odkryto jamy z uÅ‚amkami ceramiki późnoÅ›redniowiecznej. W pierwszym etapie peÅ‚niono tylko nadzór archeologicznych. Po zakoÅ„czeniu inwestycji i uzyskaniu niezbÄ™dnych pozwoleÅ„ rozpoczÄ™to badania wykopaliskowe w wyniku, których dokonano odkrycia fragmentu warsztatu garncarskiego - jamy popiecowej, wypeÅ‚nionÄ… ponad 5000 uÅ‚amków ceramiki późnoÅ›redniowiecznej. Pozyskano także fragmenty naczyÅ„ z okresu brÄ…zu (kultura Å‚użycka) oraz wczesnego Å›redniowiecza. Niektóre naczynia zachowaÅ‚y siÄ™ w caÅ‚oÅ›ci, można je podziwiać w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.

W publikacji naukowej dr MaÅ‚gorzata Pytlak przedstawiÅ‚a sposoby produkcji naczyÅ„ w późnoÅ›redniowiecznym warsztacie garncarskim. Punktem wyjÅ›cia byÅ‚o przedstawienie źródeÅ‚ – późnoÅ›redniowiecznych naczyÅ„ ceramicznych, odkrytych podczas prac wykopaliskowych. Jest to druga taka publikacja naukowa w Polsce poÅ›wiÄ™cona temu zagadnieniu. Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie promowanÄ… książkÄ™. ChÄ™tne osoby ustawiÅ‚y siÄ™ też w kolejce po dedykacjÄ™ autorki.

Spotkanie byÅ‚o ostatnim elementem wspóÅ‚pracy Gminy DÄ™bno i Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. W tym roku w ramach partnerstwa realizowaliÅ›my projekt pn. „Nie Å›wiÄ™ci garnki lepiÄ…. Opracowanie i publikacja późnoÅ›redniowiecznego warsztatu garncarskiego ze Smolnicy”.  W październiku br. odbyÅ‚y siÄ™ lekcje muzealne w bibliotece w DÄ™bnie oraz Szkole Podstawowej nr 1 w DÄ™bnie dla czwartoklasistów szkóÅ‚ podstawowych. Podczas spotkania dr Pytlak przywiozÅ‚a naczynia Å›redniowieczne, także te pochodzÄ…ce z wykopalisk w Smolnicy. Zorganizowano tez konkurs lepienia naczyÅ„ z plasteliny. W listopadzie br. wyróżnieni uczniowie udziaÅ‚ wziÄ™li w warsztatach garncarskich, które odbyÅ‚y siÄ™ w DÄ™bnowskim OÅ›rodku Kultury. Pod okiem garncarza Maciej SaÅ‚aÅ„ski, dzieci wytworzyÅ‚y swoje pierwsze naczynia. Projekt zostaÅ‚ objÄ™ty patronatem burmistrza DÄ™bna.

Emilia Jenda

>>Zapraszamy do Galerii Zdjęć<<