Drukuj Promocja książki Józefa Piątkowskiego o Katarzynie Brunszwickiej w dębnowksiej bibliotece

Na zakoÅ„czenie obchodów 450-lecia DÄ™bna tj. 13.10.2021 r. odbyÅ‚y siÄ™ dwa spotkania z regionalistÄ…, historykiem - Józefem PiÄ…tkowskim, autorem publikacji „Katarzyna Brunszwicka. Mütter Käthe 1516-1574. Pierwsza dama Nowej Marchii. Kronika życia. Daty-Liczby-Fakty”. W godzinach porannych  w spotkaniu uczestniczyÅ‚a mÅ‚odzież szkolna ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 w DÄ™bnie, natomiast po poÅ‚udniu odbyÅ‚a siÄ™ promocja książki dla mieszkaÅ„ców DÄ™bna. W spotkaniu wziÄ™li udziaÅ‚: Grzegorz Kulbicki - burmistrz DÄ™bna, regionaliÅ›ci, historycy oraz czytelnicy i sympatycy biblioteki. W trakcie spotkania autor opierajÄ…c siÄ™ prezentacjÄ… multimedialnÄ… omawiaÅ‚ postać Katarzyny Brunszwickiej - zaÅ‚ożycielki DÄ™bna, podkreÅ›lajÄ…c jej ogromny wkÅ‚ad w rozwój miasta w XVI w. Zarówno mÅ‚odzież, jak i uczestnicy popoÅ‚udniowego spotkania uważnie sÅ‚uchali prelegenta. Katarzyna Brunszwicka w historii regionu zapisaÅ‚a siÄ™ zÅ‚otymi zgÅ‚oskami zasÅ‚ugujÄ…c na miano pierwszej damy Nowej Marchii - takie zdanie można przeczytać w książce Józefa PiÄ…tkowskiego. Książka Józefa PiÄ…tkowskiego po raz pierwszy w tak obszerny sposób przedstawia postać Katarzyny Brunszwickiej w jÄ™zyku polskim. Autor prezentuje w niej bogate źródÅ‚a i literaturÄ™ zarówno w jÄ™zyku polskim jak i niemieckim. Na zakoÅ„czenie spotkania można byÅ‚o uzyskać wpis autora oraz zwiedzić wystawÄ™ pt. „Katarzyna Brunszwicka - Ambasadorka DÄ™bna”. Książka zostaÅ‚a wydana w ramach DÄ™bnowskiej Biblioteczki i wpisuje siÄ™ w obchody Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2021 r. pod hasÅ‚em Skarbiec PamiÄ™ci.