Drukuj Zaprezentowano kolejny tom Rocznika Chojeńskiego w Dębnie

Zaprezentowano kolejny tom Rocznika ChojeÅ„skiego w DÄ™bnie

4 marca br. w debnowskiej książnicy przy udziale licznie zgromadzonej widowni odbyÅ‚a siÄ™ prezentacja XIII tomu „Rocznika ChojeÅ„skiego” pod red. prof. RadosÅ‚awa Skryckiego, którego wydawcÄ… jest Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita" z Chojny. Darmowe egzemplarze w bibliotece już siÄ™ koÅ„czÄ….

Poszczególni autorzy zaprezentowali swoje opracowania. Znajdziemy tu m. in. rody rycerskie w Å›redniowieczu, dzieje koÅ›cioÅ‚a i parafii w Golenicach, najstarsza  ksiÄ™ga metrykalna w Chojnie, Muzeum PamiÄ…tek 1. Armii Wojska Polskiego, DÄ™bno na poczÄ…tku lat 60. XX wieku w obiektywie Witolda ChromiÅ„skiego. W XIII tomie rocznika znajduje siÄ™ również artykuÅ‚ Marka Schillera pn. ”Mostno w gminie DÄ™bno” oraz biografia Tadeusza Pencaka z DrogomyÅ›la - muzyka, dyrygenta, animatora kultury instruktora muzycznego. Zawiera także wspomnienia mieszkaÅ„ców regionu.

Spotkanie podzielone byÅ‚o na dwie części. W jego drugiej odsÅ‚onie odbyÅ‚a siÄ™ promocja książki autorstwa dr Katarzyny Rembackiej „Komunista na peryferiach wÅ‚adzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)”. Publikacja poÅ›wiÄ™cona biografii pierwszego powojennego wojewody szczeciÅ„skiego. RozmowÄ™ z autorkÄ… poprowadziÅ‚ Robert Ryss – wieloletni redaktor naczelny Gazety ChojeÅ„skiej.  Katarzyna Rembacka za tÄ™ książkÄ™ otrzymaÅ‚a m.in. NagrodÄ™ HistorycznÄ… Polityki 2021 w kategorii Najlepszy debiut w kategoriach Monografie, prace naukowe oraz Prace popularnonaukowe, publicystyka.

Przypominamy, że w październiku ub. r. Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita" z Chojny byÅ‚o wspóÅ‚wydawcÄ… publikacji pt. "Studia i szkice z dziejów DÄ™bna". UkazaÅ‚o siÄ™ ono w zwiÄ…zku z 450 –leciem praw miejskim DÄ™bna. KsiążkÄ™ można zakupić w dÄ™bnowskiej bibliotece.

Podczas spotkania padÅ‚y propozycje dalszej wspóÅ‚pracy. Już wiadomo, że kolejny tom Rocznika jeszcze bardziej bÄ™dzie poÅ›wiÄ™cony gminie DÄ™bno – tak zapewniali autorzy tworzÄ…cy publikacjÄ™. W zwiÄ…zku z tym zwracamy siÄ™ z proÅ›bÄ… do mieszkaÅ„ców do przedstawienia swoich wspomnieÅ„, bÄ…dź propozycji artykuÅ‚ów. Można kontaktować siÄ™ z dyrekcjÄ… Biblioteki Publicznej w DÄ™bnie, która wspóÅ‚pracuje ze Stowarzyszeniem.