Drukuj Spotkanie z autorami książek

Spotkanie z autorami książek o przeżyciach syberyjskich.

Późnym popoÅ‚udniem 12 lutego 2010 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy DÄ™bna, odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie autorskie promujÄ…ce naszych dÄ™bnowskich autorów.

Powodem  spotkania byÅ‚a ostatnio wydana książka, poÅ›wiÄ™cona pamiÄ™ci tragicznych przeżyć wywoÅ‚anych zsyÅ‚kÄ… na Sybir.

„Ocalić od zapomnienia” – to tytuÅ‚ najnowszej książki pod redakcjÄ… zespoÅ‚u; Jadwigi Downar, Andrzeja Dobrowolskiego, Adama Kaczmarczyka, Joanny SoÅ‚tys
i Magdaleny UmiÅ„skiej. Publikacja  powstaÅ‚a m.in. z okazji XX rocznicy utworzenia ZwiÄ…zku Sybiraków w DÄ™bnie.

Podobnie jak wczeÅ›niej opublikowane ksiÄ…zki: - „By czas nie zatarÅ‚ pamiÄ™ci” – 2004r. czy „Utrwalone w pamiÄ™ci pokoleÅ„” – 2006 r., to autentyczne wspomnienia ludzi którzy byli Å›wiadkami i uczestnikami tychże dramatycznych wydarzeÅ„, mieszkajÄ…cych obecnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Zaproszeni goście uczestniczący w wieczorze autorskim, wprowadzeni zostali
w miÅ‚y nastrój dziÄ™ki utworom chopenowskim wykonanych przez MilenÄ™ Palkaj, mÅ‚odÄ…, utalentowanÄ… pianistkÄ™ mieszkankÄ™ naszego miasta. Koncert dedykowany byÅ‚ autorom publikacji oraz zaproszonym goÅ›ciom.

W duecie z pianistką, gościnnie

w jednym z utworów wystÄ…piÅ‚a mÅ‚odziutka szczecinianka grajÄ…ca na klarnecie - Michalina Olender.

Sympatycznym akcentem wieczoru był udział dzieci, uczestniczących na co dzień
w feriach zimowych organizowanych przez Oddział Dziecięcy.

Mali recytatorzy pod kierownictwem Mileny Szewczyk wygÅ‚osiÅ‚y wiersz Krystiana Horodko pt. „Wierna rzeka”.

Twórcy omawianych pozycji, byli wzruszeni widzÄ…c wspólnÄ… pracÄ™ starszego
i młodego pokolenia oraz ich wkład w przygotowanie wieczoru, przebiegającego w ciepłej
i serdecznej atmosferze.

Jakże prawdziwe okazujÄ… siÄ™ sÅ‚owa „ocalić od zapomnienia” …bowiem widzÄ…c chęć i wspóÅ‚pracÄ™ najmÅ‚odszych pokoleÅ„ możemy być spokojni o to, Å¼e czas nie zatraci pamiÄ™ci i pozostanie w Å›wiadomoÅ›ci mÅ‚odych ludzi na bardzo, bardzo dÅ‚ugo…na zawsze…

Po to właśnie istnieje chęć i potrzeba zapisu tych wspomnień oraz organizowania takich spotkań.

Milena Szewczyk

Karolina Sielicka

Milena Palkaj jest  uczennicÄ… L.O. w DÄ™bnie oraz SzkoÅ‚y Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wlk., pracuje pod kierunkiem prof. Andrzeja Janaszka, podczas wieczoru autorskiego wykonaÅ‚a utwory:

- W. Kilar - „Pianista”- duet z MichalinÄ… Olender.

- J. S. Bach – „Fantazja i Fuga a-moll BWV 944”

- F. Chopin –„Walc cis–moll op.64 nr 2”

- F. Chopin  - „Walc a-moll op. posth..