Drukuj Spotkanie polsko - niemieckie z okazji wieloletniej i wielopłaszczyznowej współpracy Dębno - Strausberg

Z wizytÄ… w Bibliotece

W sprzyjajÄ…cym klimacie obustronnej życzliwoÅ›ci odbyÅ‚o siÄ™ w dniu 18 marca b.r. w Bibliotece Publicznej MiG spotkanie polsko-niemieckie z okazji wieloletniej i wielopÅ‚aszczyznowej wspóÅ‚pracy. Zaproszonymi gośćmi byli gÅ‚ównie zaprzyjaźnieni czÅ‚onkowie Stowarzyszenia Art-Forum, a także Bürgerbund „Nordheim 91” e.V. Strausberg oraz organizacji mÅ‚odzieżowej „Jugendsozialverbund”. Stowarzyszenie Art.-Forum dziaÅ‚a od 1998 r., jego celem jest nawiÄ…zywanie kontaktów pomiÄ™dzy Polakami i Niemcami i innymi narodami krajów europejskich. Na co dzieÅ„ organizacja zajmuje siÄ™ promocjÄ… kultury, rekreacji, oraz wspieraniem pracy twórczej osób i zespoÅ‚ów artystycznych. Dodatkowo koordynuje inicjatywy spoÅ‚eczne w dziedzinie kultury, sztuki, edukacji, ochrony Å›rodowiska, wspiera dziaÅ‚ania na rzecz osób niepeÅ‚nosprawnych, gospodarki i samorzÄ…dnoÅ›ci. OrganizacjÄ… obecnie kieruje Tadeusz Nowak do niedawna komendant Jednostki Ratowniczo-GaÅ›niczej PaÅ„stwowej Straży Pożarnej w DÄ™bnie.

Spotkanie z przyjacióÅ‚mi niemieckimi rozpoczęło siÄ™ od powitania i wystÄ…pienia dyrektor Biblioteki, po czym gÅ‚os zabraÅ‚ Dieter Kartmann, przewodniczÄ…cy Stowarzyszenia „Nordheim”. CzÅ‚onek ZarzÄ…du Art.-Forum Ryszard KuÅ›cielek tÅ‚umaczyÅ‚ wystÄ…pienia. Spotkanie wzbogaciÅ‚ koncert muzyki Chopina
i Beethovena dÄ™bnowskiej pianistki Mileny Palkaj, dedykowany niemieckim goÅ›ciom, który wzbudziÅ‚ serdeczny aplauz.

Zaproszeni goÅ›cie obejrzeli także wystawÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… wspóÅ‚pracy obu miast DÄ™bna i Strausberga. WspóÅ‚praca trwa już od 1978 r. tj. ponad 30 lat. NastÄ™pnie goÅ›cie zwiedzili BibliotekÄ™, szczególne zainteresowanie wzbudziÅ‚ dziaÅ‚ zbiorów regionalnych, gdzie udostÄ™pniane sÄ… pamiÄ…tki oraz dokumenty z przedwojennego DÄ™bna.