• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Hańba - J.M. Coetzee

„Książka to przedmiot niewielkich rozmiarów, Å‚atwy do umieszczenia gdzieÅ› w domu. Ale ten maÅ‚y przedmiot umożliwia prowadzenie ciekawych dyskusji, rodzi liczne wiÄ™zy, umożliwia spotkania z innymi, które te wiÄ™zy przeksztaÅ‚cajÄ….” (Philippe Claudel)

 

Po wakacyjnej przerwie miłośnicy książek, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książek spotkali się, by porozmawiać o literaturze.
W dniu 2.09.2010 r. czytelniczki zebraÅ‚y siÄ™ aby przedyskutować zekranizowanÄ… powieść „HaÅ„ba” J.M. Coetzee.

"HaÅ„ba" zostaÅ‚a wyróżniona NagrodÄ… Bookera przyznawanÄ… za najlepszÄ… powieść anglojÄ™zycznÄ… roku. Coetzee jest pierwszym pisarzem w historii tej nagrody, któremu zostaÅ‚a ona przyznana dwukrotnie.

"HaÅ„ba" opisuje nie tylko problemy spoÅ‚eczne, ale także globalne – takie jak segregacja rasowa. I chociaż Coetzee ani razu nie używa sÅ‚owa apartheid to tkwi ono gdzieÅ› w podÅ›wiadomoÅ›ci podczas lektury tej książki. Mimo iż Å›wiat idzie do przodu, dyskryminacja rasowa, podziaÅ‚y i wciąż obecne stereotypy wciąż dajÄ… o sobie znać i sÄ… obecne w książce Coetzee, który w zgrabnie skonstruowanej powieÅ›ci skupia siÄ™ również na relacjach pomiÄ™dzy spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ… biaÅ‚ych i czarnych. I chociaż haÅ„ba to gÅ‚ówny problem książki, istotne sÄ… tutaj również wybory bohaterów i kwestia radzenia sobie z nimi. David bierze na siebie odpowiedzialność za to, co zaszÅ‚o miedzy nim, a mÅ‚odÄ… studentkÄ…, nie wypiera siÄ™ niczego i przyznaje do winy, z kolei Lucy decyduje siÄ™ na dalsze życie na farmie, gdzie w każdej chwili oprawcy mogÄ… powrócić,
a koszmar, który staÅ‚ siÄ™ przeszÅ‚oÅ›ciÄ…, może ponownie dać o sobie znać. Ale Lucy siÄ™ nie poddaje i decyduje siÄ™ na pozostanie na farmie – chce pokazać, że jest silnÄ… kobietÄ…, i nie zamierza siÄ™ wycofywać chyÅ‚kiem. Powieść J. M. Coetzee warto przeczytać. Warto siÄ™ również zastanowić nad sÅ‚usznoÅ›ciÄ… oceny postÄ™powania innych, bo Å‚atwo jest wyrokować, trudniej postawić siÄ™ na miejscu tego, kto dokonaÅ‚ haÅ„biÄ…cego czynu. I chociaż jesteÅ›my tylko ludźmi
i mamy prawo popełniać błędy, powinniśmy brać za nie odpowiedzialność.

                                                                                           Wydawnictwo Znak, 2006