Drukuj Mario Vargas Llosa "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"

Tradycyjnie jak co miesiÄ…c tj. 15 kwietnia br. odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie dyskusyjnego klubu książki w bibliotece. OmawianÄ… książkÄ… byÅ‚a lektura pt. „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” Mario Vargasa Losy.

Bohaterem książki jest Ricard. Jego życie wyglÄ…daÅ‚oby zupeÅ‚nie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznaÅ‚ pewnej kobiety „niegrzecznej dziewczynki”. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiÄ…t lat ukochana pojawiaÅ‚a siÄ™ bez uprzedzenia i równie niespodziewanie znikaÅ‚a z jego życia. Każdy jej powrót – w Limie, Paryżu, Londynie, Tokio i Madrycie – zbiegaÅ‚ siÄ™ z odsÅ‚onÄ… kolejnej sceny w dziejach najnowszej historii Å›wiata. „Femme fatale” jak tajemniczy demiurg decydowaÅ‚a o życiu Ricarda, byÅ‚a wszystkimi kobietami na raz, pozostajÄ…c jednoczeÅ›nie tylko „niegrzecznÄ… dziewczynkÄ…”.

„Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” to historia miÅ‚oÅ›ci, inspirujÄ…cej, toksycznej i perwersyjnej, która nadaje sens życiu, a zarazem bezlitoÅ›cie go odbiera.

To studium miÅ‚oÅ›ci odciÄ™tej od caÅ‚ej mitologii romantycznej. MieÅ›ci siÄ™ w niej wiele, wszystko co jest zwiÄ…zane z naturÄ… czÅ‚owieka: instynkt, seks, namiÄ™tność, także ta duchowa, fantazmaty, które ksztaÅ‚tujÄ… nasze relacje, czyniÄ… nas lepszymi czy gorszymi ludźmi.

„…KsiążkÄ™ czyta siÄ™ lekko i zainteresowaniem. Można powiedzieć jednym tchem, takiej książki siÄ™ nie zapomina…” ( powiedziaÅ‚ klubowicz).

KsiążkÄ™ polecam do przeczytania.

Karolina Sielicka