Już od 17 lat, we wrzeÅ›niu, w 49 paÅ„stwach europejskich obchodzone sÄ… Europejskie Dni Dziedzictwa. To niezwykÅ‚e Å›wiÄ™to zainicjowaÅ‚a Rada Europy. Jego celem jest promocja narodowego i regionalnego dziedzictwa kultury jako źródÅ‚a kultury europejskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa cieszÄ… siÄ™ coraz wiÄ™ksze zainteresowaniem. We wrzeÅ›niu 2007 w 1300 imprezach kulturalnych - jarmarkach, festynach, wystÄ™pach zespoÅ‚ów regionalnych, degustacjach potraw, wydarzeniach artystycznych, wystawach - wzięło udziaÅ‚ w caÅ‚ej Polsce ponad 300 000 osób.

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbyÅ‚y siÄ™ w dniach 13-14 oraz 20-21 wrzeÅ›nia. Tegoroczny temat -  "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny" - zachÄ™ca do poszukiwania i odkrywania korzeni kultury polskiej, nawiÄ…zuje do idei wielokulturowego spoÅ‚eczeÅ„stwa oraz tolerancji, którÄ… Polska siÄ™ chlubi od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ma także skÅ‚aniać do refleksji nad tym, jak bardzo emocje zwiÄ…zane z miejscem zamieszkania przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na poczucie tożsamoÅ›ci narodowej.

Organizatorzy w caÅ‚ym kraju starali siÄ™ zapewnić wspaniaÅ‚Ä…, barwnÄ… oprawÄ™ dla tych przemyÅ›leÅ„. Zapewnili rozmaite możliwoÅ›ci poznawania "ojcowizny" - przed wszystkimi otwierajÄ… siÄ™ goÅ›cinnie bramy, drzwi i furtki zamków, paÅ‚aców, zabytkowych kamienic, starych fabryk, muzeów, skansenów, parków i prywatnych ogrodów.
OdbyÅ‚y siÄ™ koncerty, wystawy, podróże Å›ladami przodków w czasie i przestrzeni.

Patronat honorowy nad obchodami objÄ…Å‚ Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SzczegóÅ‚owe informacje na temat przebiegu i programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na stronie www.edd.com.pl