Drukuj Jan Baczewski Burmistrz Dębna 1945-47

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie zaprasza na wystawę poświęconą osobie Jana Baczewskiego.

Jan Baczewski (ur. 13 grudnia 1890 w Gryźlinach, zm. 20 czerwca 1958) – polski dziaÅ‚acz polityczny i oÅ›wiatowy w Niemczech, w okresie Republiki Weimarskiej poseÅ‚ do pruskiego Landtagu, poseÅ‚ do polskiego Sejmu Ustawodawczego (1947-1952).

W styczniu 1919 roku Jan Baczewski kierowaÅ‚ polskÄ… akcjÄ… plebiscytowÄ… na Warmii, gdzie należaÅ‚ do WarmiÅ„skiej Rady Ludowej. ByÅ‚ zwolennikiem ustalenia granic Polski z Niemcami w oparciu o prawa historyczne, czyli przywrócenie granic Polski z czasów przed rozbiorami.

W 1920 znalazÅ‚ siÄ™ wÅ›ród wspóÅ‚zaÅ‚ożycieli ZwiÄ…zków Polaków w Prusach Wschodnich i Towarzystwa Szkolnego w Olsztynie, a nastÄ™pnie placówek w caÅ‚ej Polsce. FunkcjÄ™ prezesa Towarzystwa Szkolnego sprawowaÅ‚ do 1932 roku. DziÄ™ki jego wysiÅ‚kom w grudniu 1928 wÅ‚adze pruskie wydaÅ‚y ordynacjÄ™ zezwalajÄ…cÄ… na otwieranie polskich szkóÅ‚ prywatnych na terenach autochtonicznych, a nastÄ™pnie 8 listopada 1932 otworzono pierwszÄ… od 160 lat polskÄ… szkoÅ‚Ä™ Å›redniÄ… na ziemiach niemieckich – Gimnazjum Polskie w Bytomiu.

W 1922 roku zaÅ‚ożyÅ‚ ZwiÄ…zek Polaków w Niemczech. W latach 1922-1928 sprawowaÅ‚ mandat posÅ‚a na sejm Prus, wybrany z listy krajowej organizacji mniejszoÅ›ciowych, a w 1924 roku byÅ‚ wspóÅ‚zaÅ‚ożycielem ZwiÄ…zku MniejszoÅ›ci Narodowych w Niemczech.

1 września 1939 roku został aresztowany i zesłany do obozu Sachsenhausen.

Po wojnie w 1945 Jan Baczewski zostaÅ‚ wybrany na burmistrza DÄ™bna. W latach 1947-1952 sprawowaÅ‚ funkcjÄ™ posÅ‚a na Sejm Ustawodawczy z list SL, a później ZSL.