Drukuj Mój sąsiad islamista

Mój sÄ…siad islamista. Kalifat u drzwi Europy

Pierwsze tegoroczne spotkanie dyskusyjnego klubu książki odbyÅ‚o siÄ™ 20 stycznia. OmawianÄ… książkÄ… byÅ‚a wydana w 2015 r. publikacja znanego dziennikarza Marka Orzechowskiego pt. „Mój sÄ…siad islamista. Kalifat u drzwi Europy”.  ZostaÅ‚a  wybrana na lekturÄ™ do dyskusji z powodu obecnego kryzysu emigracyjnego Europy Zachodniej w wyniku ogromnego napÅ‚ywu emigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.  Nowa książka Marka Orzechowskiego, zamieszkujÄ…cego w Brukseli dziennikarza, publicysty, pisarza, autora miÄ™dzy innymi „Holandii. Presja depresji" oraz „Belgijskiej melancholii" opowiada o groźnych zjawiskach, które potwierdzajÄ… sukces islamistów w zachodniej Europie: od krwawych zamachów po spory o miejsce na basenie kÄ…pielowym. Najważniejsze pytanie - czy możemy z islamem przegrać - znajduje na kartach jego książki dramatycznÄ… odpowiedź: my już przegraliÅ›my. Treść książki jak stwierdzili klubowicze jest przerażajÄ…ca, autor publikacji w sposób obiektywny opisuje ideÄ™ „multikultur” w stosunku do emigrantów islamskich. Opisy z miast zachodnich wywoÅ‚ujÄ… strach i nasuwajÄ… wiele pytaÅ„ o przyszÅ‚ość. Widać obraz ustÄ™pujÄ…cej przed islamistami zachodniej Europy wierzÄ…cej w wolność czÅ‚owieka szczególnie w sferze religijnej tzw. idea tolerancji. Publikacja nie artykuÅ‚uje cech rasizmu czy nacjonalizmu jest od tego wolna, autor neutralnie opisuje obrazy Zachodniej Europy z wielkich miast takich jak: Bruksela, Paryż i Berlin.

Czytelnicy omawianej książki mieli różne zdanie na jej treść. Jedni stwierdzili, że problemy podejmowane w publikacji przez autora ich nie dotyczÄ…, inni, że należy pomagać tylko kobietom i dzieciom, a jeszcze inni, że wcale nie istnieje problem uchodźców i  nie  wierzÄ… w możliwość ich asymilacji, a caÅ‚y kryzys jest akcjÄ… sterowanÄ… majÄ…cÄ… na celu osÅ‚abienie  Europy. Cóż zdania byÅ‚y podzielone, ile osób tyle argumentów. Niemniej  w obecnym czasie  polecam te lekturÄ™.

K.S