Drukuj Wołyń 1943

„WoÅ‚yÅ„ 1943 Geneza, rozwój i apogeum mordów na Kresach” to tytuÅ‚ wykÅ‚adu, który wygÅ‚osi dr hab. prof. US Ryszard Tomczyk w Bibliotece Publicznej MiG w DÄ™bnie. Ryszard Tomczyk jest kierownikiem ZakÅ‚adu BadaÅ„ i Analiz Wschodnich Instytutu Historii i Stosunków MiÄ™dzynarodowych Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego. W krÄ™gu zainteresowania R. Tomczyka znajduje siÄ™ m.in. historia Ukrainy i stosunki polsko-ukraiÅ„skie.

Po wykÅ‚adzie w nowo wyremontowanych salach wystawowych BPMiG zostanie otwarta przejmujÄ…ca wystawa pt. „WoÅ‚yÅ„ 1943”. Część wystawy zostaÅ‚a przygotowana przez Antoniego DÄ…browskiego – mieszkaÅ„ca naszej gminy, dawnego mieszkaÅ„ca WoÅ‚ynia. Wystawa prezentuje temat zbrodni na WoÅ‚yniu i w MaÅ‚opolsce Wschodniej, i byÅ‚a już eksponowana w koÅ›ciele parafialnym pw. Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a w DÄ™bnie, w trakcie zeszÅ‚orocznych uroczystoÅ›ci upamiÄ™tniajÄ…cych 73. rocznicÄ™ tzw. „krwawej niedzieli”. Na wystawie zaprezentowana zostanie również literatura na temat „rzezi woÅ‚yÅ„skiej” dostÄ™pna w dÄ™bnowskiej książnicy.

Zapraszamy 9 marca (czwartek) na godz. 17:00. Wstęp wolny.

Sale wystawowe biblioteki, zostaÅ‚y wyremontowane ze Å›rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 ,,Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, na zadanie pn. „Remont Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w DÄ™bnie im. Antoniego Dobrowolskiego”. Zakres obejmowaÅ‚ remont Å›cian piwnic oraz wykonanie przepony w postaci iniekcji, naprawÄ™ izolacji zewnÄ™trznej budynku, malowanie pomieszczeÅ„ bibliotecznych i zakup wyposażenia.