• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj ZAINSPIROWANI ARTYŚCI
XII Międzynarodowy Plener Artystyczny pod hasłem "Inspiracje małą ojczyzną" skupił 12 artystów malarzy z Polski i zagranicy; którzy posługując się różnorodną techniką tworzyli dzieła sławiące Dębno i okolice. To znani artyści, mający w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.Plener trwał od 28 czerwca do 12 lipca, wystawą autorską dębnianina Włodzimierza Browińskiego nastąpiło uroczyste otwarcie. Prace miejscowego malarza posługującego się pastelami suchymi prezentują swoisty indywidualny realizm, można było podziwiać w lipcu br. w salach ekspozycyjnych biblioteki.

Malarze w większości goszczący po raz pierwszy w Dębnie indywidualnie podziwiali nasze piękne zakątki utrwalając swoje wrażenia i odczucia swoistym sposobem artystycznym. Korzystając z uprzejmości Marii Brzozowskiej - nadleśniczej Różańska oraz pomocy Jarosława Ostrego jedno z popołudni spędzili nad przepięknym rzadko odwiedzanym jeziorem Babino, gdzie zarówno las, woda i roślinność tworzą jakby nietknięty ludzką stopą obszar. Na zakończenie pleneru odbyła się wystawa robocza powstałych obrazów, którą podziwiali zaproszeni goście, a wśród nich marszałek woj. zachodniopomorskiego Mariusz Holicki, w-ce starosta pow. myśliborskiego Andrzej Dobrowolski, burmistrzowie MiG Piotr Downar i Jarosław Ostry oraz przewodnicząca RM Helena Sługocka, wielu przyjaciół biblioteki i miłośników sztuki.

Oprawione już prace malarskie wystawione będą w Biurze Wystaw Artystycznych dn. 8 października br. w Gorzowie. Tegoroczni uczestnicy pleneru: Adam Bagiński - Zielona Góra, Włodzimierz Browiński - Dębno, Bożena Cajdler - Gruszkiewicz - Zielona Góra, Katarzyna i Krzysztof Czarnotowie - Sosnowiec, Aleksandra Fichna - Chełkowska - Gościkowo, Enes Levič - Chorwacja, Stanisław Mazuś - Tychy, Anna Pawlenia - Gorzów, Stanisław i Jacek Pasieczni - Zamość, Józef Stolarz - Włocławek, Józef Zelek - Kraków.

Organizatorem pleneru była Biblioteka Publiczna MiG, a komisarzem Anna Szymanek.