• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
Drukuj Kresowiacy z Dębna na uroczystościach w Szczecinie

 

   Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, w piątek 27 października 2017 r. odbyła się uroczystość złożenia Urny z ziemią pochodzącą z 28 miejscowości z obszaru Wołynia, gdzie podczas drugiej wojny światowej dokonano zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej. Jest to swoisty kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar nacjonalistów ukraińskich z lat 1939-1947. W uroczystości wzięli udział także członkowie powstałego w Dębnie Stowarzyszenia Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć: Antoni Dąbrowski, Edward Babczyszyn, Felicjan Cholewiński, Edward Ankudowicz, Adam Kaczmarczyk i Grzegorz Podwójny.

Udzielając wywiadu reporterowi Radia Szczecin, Antoni Dąbrowski, naoczny świadek wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat powiedział: „Cudem przeżyłem tę rzeź. Płakałem. Mama ze mną wyszła ukryć się w izbie. Podeszli pod drzwi, a mama była już przygotowana do śmierci. Modliła się z różańcem w ręku. Ja zaprzestałem płakać. Podeszli pod drzwi i jeden z banderowców powiedział: tu też chyba nikogo nie ma. I odeszli. Mama stwierdziła, że to był cud, że my żyjemy.

Przedstawiciele z Dębna na uroczystosciach w Szczecinie

Pan Jerzy Mużyło, Prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć w Szczecinie podczas uroczystości mówił: „Wiele lat trwały zabiegi o upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Ten element urny jest kolejnym krokiem ku budowie pomnika. Powstanie on w przyszłym roku, 11 lipca, w 75. rocznicę tych tragicznych czasów, gdzie zginęło w ciągu jednego dnia ponad 10 tysięcy Polaków.

Uczestnicy wzięli udział we mszy św. sprawowanej przez Metropolitę Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, a następnie byli świadkami podpisania aktu erekcyjnego i złożenia go w specjalnej urnie przy Krzyżu posadowionym kilka lat temu na pamiątkę wydarzeń na Wołyniu. W tym miejscu będzie wzniesiony pomnik. Na zakończenie uroczystości przemówił Pan Antoni Dąbrowski dając świadectwo swoich rodzinnych przeżyć podczas wspomnianych wydarzeń na Wołyniu.

Za pomoc w organizacji wyjazdu dębnowscy uczestnicy szczecińskich uroczystości składają serdeczne podziękowania Panu Piotrowi Downarowi, Burmistrzowi Dębna.

Adam Kaczmarczyk

 

źródło Dębno Urząd Miasta