• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
Drukuj Spotkanie z Romanem Czejarkiem w dębnowskiej bibliotece

 

 

 

Spotkanie z Romanem Czejarkiem w dębnowskiej bibliotece

 

  Bardzo ciekawe, a momentami zabawne spotkanie odbyło się 22 marca br. w dębnowskiej bibliotece. Gościliśmy Romana Czejarka – dziennikarza, radiowca, prezentera znanego z „Lata z Radiem” i „Czterech pór roku”, programów emitowanych na antenie Polskiego Radia.

   Nie wszyscy wiedzą, że Roman Czejarek jest również wielkim pasjonatem podróży, fotografem i autorem kilkunastu książek m.in. „Sekretów Szczecina”, „Kochanego Lata z Radiem” i „Polski według Czejarka”. Do Dębna przyjechał ze swoją najnowszą książką „Sekrety Pomorza Zachodniego cz.2”.

   Nasz gość w dowcipny i zabawny sposób opowiadał o kulisach pracy radiowej, wspominał zabawne historie z tras koncertowych, ale przede wszystkim promował swoją książkę. Zachodniopomorskie jest miejscem nieznanym i nieodkrytym, mającym wiele interesujących tajemnic.

  Usłyszeliśmy m. in. historię słonicy Hasken. Co mają ze sobą wspólnego słynny holenderski malarz Rembrant, urodzona na Cejlonie słonica Hasken i nasz Trzebiatów? Czy była tam naprawdę, czy była tylko wytworem wyobraźni malarza, który uwidocznił ja na fresku na jednej z kamienic? Jak szkielet Hasken trafił do Muzeum Historii Naturalnej we Florencji?

   Co wspólnego mają miasto Wolin i współczesny bluetooth, który po angielsku oznacza „niebieski ząb”? Ten symbol nowoczesnej technologii (dwa białe trójkąty i stylizowany grot strzały na niebieskim tle) jest ściśle powiązany z Wolinem i historią z przed ponad tysiąca lat, której głównym bohaterem jest Harald Sinozęby – duński król, który zmarł w 987 roku w Wolinie.

   Kim był Otto Skorzenny, znany również jako najniebezpieczniejszy człowiek świata – pupil Hitlera z okresu II wojny światowej? Czego szukał w Trzcińsku Zdroju i czy na Pomorzu Zachodnim ulokowana była tajemnicza kancelaria Hitlera?

   Jedną z najbardziej fascynujących historii opowiedzianych przez autora była sprawa greckiego chirurgicznego szpitala powojennego, który znajdował się w okolicach Dziwnowa. Pomimo, że od chwili likwidacji tajnej jednostki Wojska Polskiego upłynęło już kilkadziesiąt lat, nadal wiele informacji jest niedostępnych. Jednostkę powołano do życia w 1949 roku, a na siedzibę wybrano opuszczoną niemiecką bazę samolotów w Dziwnowie. Kogo tam leczono i dlaczego? Dlaczego w wielkim sekrecie ukrywano w Polsce po wojnie Greków i jak ta historia łączy się z popularną piosenkarką Eleni? Zapraszamy do lektury.

   Druga niesamowita opowieść to historia „Dzieci z Kamp” i katastrofy lotniczej na jeziorze Resko 05.03.1945 r. Kamp było małą wioską położoną niedaleko od Kołobrzegu, gdzie w latach 1935-37 Niemcy rozpoczęli budowę wielkiej bazy morskiej Luftwaffe. Co się stało, dlaczego część dzieci zginęło w katastrofie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdą Państwo oczywiście w książce.

   Nie zabrakło w niej również historii, z naszych najbliższych okolic. Opisana jest Dolina Miłości koło Zatoni Dolnej, z bajkowymi widokami, którą w 1850 roku założyła Anna von Humbert, żona właściciela majątku w Krajniku Górnym. Swoje miejsce znalazła również historia litewskich lotników Dariusa i Girenasa, którzy zginęli w katastrofie lotniczej, i których pomnik znajduje się we wsi Pszczelnik. I chyba najbardziej znana atrakcja Pomorza Zachodniego tzw. „krzywy las”, o której dzięki współczesnym mediom słyszał cały świat, ale nikomu nie udało się jeszcze wyjaśnić, dlaczego ponad setka drzew w Nadleśnictwie Gryfino wygięta jest w jednym kierunku tworząc niesamowite bajkowe wrażenie.

   Spotkanie z autorem trwało ponad trzy godziny, poznaliśmy mnóstwo ciekawych historii dotyczących naszych najbliższych terenów, mało znanych, ale bardzo interesujących. Zagadek i sekretów Pomorza Zachodniego jest dużo więcej. Wiele z nich można poznać, ale trzeba wiedzieć, dokąd i kiedy wybrać się na poszukiwania. Książka Romana Czejarka „Tajemnice Pomorza Zachodniego” cz. 1 i 2 mogą w tym pomóc, warto więc po nie sięgnąć. Wszystkie książki autora są dostępne w dziale zbiorów regionalnych w dębnowskiej bibliotece. Zapraszamy do lektury.

 

Monika Piotrowska