• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj XVI MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI SPOTKANIE TWÓRCZE - DĘBNO 2009

TWÓRCZE SZALEŃSTWA W DĘBNIE (15-29.07.2009)

Profesjonalni Artyści Malarze z różnych stron Polski przyjadą na zaproszenie Burmistrza i Biblioteki Publicznej w Dębnie, aby jak od 15 lat tworzyć w aurze niepowtarzalnej gościnności mieszkańców Dębna.

Plener malarski to konfrontacja zróżnicowanych postaw twórczych indywidualności i warsztatów malarskich wywodzących się z Akademii Malarskich Warszawy, Krakowa. Wrocławia, Gdańska, Poznania i Łodzi.

Aktualnie przyjęli zaproszenia następujący artyści:

Ireneusz Pruszyński                  - Żary

Włodzimierz Browiński            - Dębno

Stanisław Czarnecki                 - Sulechów

Magdalena Ćwiertnia               - Gorzów Wlkp.

Marek Elsner                           - Gdańsk

Stanisław Mazuś                      - Tychy

Leszek Moszej                        - Dębno

Agnieszka Słodkowska            - Warszawa

Emilia Sobieraj                        - Rumia

Andrzej Sobieraj                     - Rumia

Beata Anna Topolińska            - Warszawa

Marcin Zaborski                      - Dębno

Irena Zakrzewska-Smoleń       - Jenin

Dębnianie będą mieli okazję poznać w/w artystów w czasie trwania pleneru tj. od 15 do 29 lipca. Życzymy szczęścia w spotkaniu przy pracy w urokliwych zakątkach miasta i okolic, bo są jeszcze malarze, którzy tradycyjnie wychodzą ze sztalugami lub szkicownikiem, aby czerpać natchnienie z bezpośredniego zauroczenia.

Jak przed wiekami, wielu malarzy korzysta z wnikliwej obserwacji by eksplodować twórczo w zaciszu domowym. Proces twórczy to wielce intymny akt zmagań z warsztatem, to trans, który obficie może zaowocować przy wielkim skupieniu w samotności.

Artyści podzielą się swymi doświadczeniami z miłośnikami kunsztu malarskiego pod koniec pleneru podczas pokazu roboczego w dniu 27.07. od godz. 1600 . Na inaugurację pleneru będzie udostępniona w bibliotece wystawa malarstwa Ireny Zakrzewskiej-Smoleń od 20 do 24.07. w godz. 1000 – 1700. Autorka zaprasza miłośników malarstwa do galerii wystawowej biblioteki na spotkanie w dniu 20.07. (poniedziałek) od godz. 1500 do 1700. Jej obrazy są czytelne w treści o refleksyjnym nastroju, wyszukanym-pastelowym kolorycie, kojące skołatane nerwy, promieniujące ciepłem – pozytywną energią.

Coroczne plenery od 1994 r. wniosły do skarbnicy miasta około 200 obrazów – bezcennych dzieł, którymi nie powstydziłyby się Światowe Galerie Sztuki. Nad składem osobowym i atmosferą od początku czuwa przekazując twórczą energię, wspaniała            o wielkim dorobku w zakresie ceramiki unikatowej i malarstwa Anna Szymanek. To Ona sprowadziła tu uznanych twórców i nowe talenty.

Stanisław Mazuś