• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj -BIBLIOTECZNI ODKRYWCY- ZAJĘCIA WAKACYJNE W ODDZIALE DZIECIĘCYM - 2018r.

 

 

-BIBLIOTECZNI ODKRYWCY-

ZAJĘCIA WAKACYJNE W ODDZIALE DZIECIĘCYM

 

Lato jest ulubionÄ… porÄ… roku naszych najmÅ‚odszych czytelników i to nie bez przyczyny. PiÄ™kna sÅ‚oneczna pogoda, wycieczki, zabawa i brak obowiÄ…zków szkolnych. Biblioteka wychodzÄ…c naprzeciw oczekiwaniom dzieci po raz kolejny organizowaÅ‚a zajÄ™cia wakacyjne w oddziale dzieciÄ™cym. Atrakcji byÅ‚o co nie miara. Przez trzy tygodnie lipca dzieci przemieniÅ‚y siÄ™ w podróżników i odkrywców bibliotecznych. Wspólnie wyruszyliÅ›my naprzeciw przygodzie niczym w wehikule czasu..

Pierwszy tydzieÅ„ byÅ‚ tygodniem „PrzeszÅ‚oÅ›ci”. PrzenieÅ›liÅ›my siÄ™ do czasów prehistorycznych by poznawać dinozaury. Z licznych książek dowiedzieliÅ›my siÄ™ na czym polegaÅ‚o ich życie, jak mogÅ‚y wyglÄ…dać i co jadÅ‚y, zastanawialiÅ›my siÄ™ również jak wówczas wglÄ…daÅ‚a przyroda i jak wyginęły te wspaniaÅ‚e gady. Ale czy aby na pewno wyginęły i jakbyÅ›my siÄ™ zachowali spotykajÄ…c je dzisiaj? To też byÅ‚ temat inspirujÄ…cej i energicznej dyskusji maÅ‚ych poszukiwaczy przygód. Liczne quizy, Å‚amigÅ‚ówki i zadania pomagaÅ‚y nam zdobywać wiedzÄ™ i odkrywać ciekawostki z tego prehistorycznego okresu. A zajÄ™cia plastyczne poruszaÅ‚y wyobraźniÄ™, tworzyliÅ›my Dino - maski, dinozaury, zarówno te rysowane, wycinane jak i w 3D. Ale Å›miaÅ‚o można powiedzieć że najbardziej szalony i arcyciekawy okazaÅ‚ siÄ™ dzieÅ„ ostatni. To wÅ‚aÅ›nie wtedy na zakoÅ„czenie zajęć z prehistorii postanowiliÅ›my przeprowadzić wybuchowy eksperyment. Czyż jednÄ… z teorii nie byÅ‚a ta, że dinozaury wyginęły z powodu wybuchu wulkanu? OczywiÅ›cie że tak, dlatego my doÅ›wiadczeni archeolodzy i naukowcy takÄ… erupcjÄ™ wykonaliÅ›my by siÄ™ przekonać ile w tej teorii jest prawdy. Zabawy byÅ‚o co nie miara. I tak przemierzajÄ…c zakamarki dżungli jakÄ… na okres wakacji staÅ‚ siÄ™ oddziaÅ‚ dzieciÄ™cy oddawaliÅ›my siÄ™ grom, zabawom i hulaÅ„com.

 

Drugi tydzieÅ„ to czasy obecne w których motywem przewodnim byÅ‚a przygoda detektywistyczna. WcielaliÅ›my siÄ™ w rolÄ™ prawdziwych poszukiwaczy zagadek i tajemnic, które wspólnie rozwiÄ…zaliÅ›my. Wspólnie z „Detektywem PozytywkÄ…” - bohaterem książki Grzegorza Kasdepke wyruszyliÅ›my naprzeciw bibliotecznej przygodzie. Książka skÅ‚ada siÄ™ z kilkunastu zagadek "kryminalnych", które dzieci samodzielnie rozwiÄ…zywaÅ‚y uczÄ…c siÄ™ logicznego myÅ›lenia i wyciÄ…gania wniosków. MÅ‚odzi detektywi zainspirowani rozwiÄ…zywaniem zagadek, sami zaczÄ™li tworzyć swoje biura detektywistyczne. PoczynajÄ…c od wymyÅ›lenia nazwy, stworzenia rysopisu i odznaki super – agenta, nauki robienia odcisków palców po spisanie zakresu dziaÅ‚alnoÅ›ci ich biura. RozwiÄ…zywaliÅ›my quizy, zagadki, rebusy i Å‚amigÅ‚ówki szkolÄ…c swoje umiejÄ™tnoÅ›ci zbierania i interpretowania informacji. Bardzo nam to pomogÅ‚o gdy okazaÅ‚o siÄ™ że w bibliotece grasuje zÅ‚odziej książek. PoprowadziliÅ›my Å›ledztwo poÅ‚Ä…czone z podchodami w poszukiwaniu odpowiedzi i rozwiÄ…zania zagadki skradzionych książek. Na zakoÅ„czenie detektywistycznego tygodnia zajęć poszliÅ›my do Komisariatu DÄ™bnowskiej Policji by poznać prawdziwych detektywów. Dzieci byÅ‚y zachwycone mogÄ…c zwiedzić biura policjantów, areszt a nawet siÅ‚owniÄ™. ChÄ™tnie zadawali pytania i wdawali siÄ™ w dyskusjÄ™ z funkcjonariuszami oraz z samym komendantem. W koÅ„cu po caÅ‚ym tygodniu zajęć detektywistycznych i zdobywanej wiedzy czuli siÄ™ jak mÅ‚odzi detektywi. Ale najwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… okazaÅ‚a siÄ™ przejażdżka radiowozem na sygnale. Teraz wszyscy możemy byÅ› spokojni bo roÅ›nie nam nowe pokolenie wspaniaÅ‚ych detektywów.

 

Ostatni tydzieÅ„ byÅ‚ tygodniem „PrzyszÅ‚oÅ›ci”. GÅ‚ównym tematem zajęć byÅ‚o programowanie i kodowanie. I tu dzieci byÅ‚y w swoim żywiole. Z pomocÄ… książek „Kodowanie na dywanie” Anny Åšwić, „Napisz kod” części 1-3 Maxa Wainewrighta, „Kodowanie dla dzieci” Marca Scotta zdobywaliÅ›my niezbÄ™dnÄ… wiedzÄ™ którÄ… później w praktyce wykorzystywaliÅ›my. ZadaliÅ›my sobie pytania: Czym jest kodowanie? Co można zakodować? Gdzie siÄ™ ukryÅ‚ kod? Jak go znaleźć? Jak go stworzyć? Co on wÅ‚aÅ›ciwie oznacza? I czy zawsze jest do tego potrzebny komputer? I z tÄ… zdobytÄ… wiedzÄ… jako prawdziwi programiÅ›ci wyruszyliÅ›my w przygodÄ™ peÅ‚nÄ… zakodowanych gier i zabaw. Dzieci po odkryciu, że do kodowania wcale nie jest potrzebny komputer uczyÅ‚y siÄ™ odkodowywać i kodować samodzielnie najróżniejsze rzeczy np. kodowanie tajnych wiadomoÅ›ci, kodowanie wakacji, kodowanie książki, drogi z przeszkodami. Najwspanialsze jest to, że poprzez zadania plastyczne i gry logiczne (czyli Å›wietnÄ… zabawÄ™) nasi najmÅ‚odsi czytelnicy uczyli siÄ™ algorytmicznego i logicznego myÅ›lenia, ćwiczyli precyzyjne i szczegóÅ‚owe okreÅ›lanie rozmaitych czynnoÅ›ci, dostrzegania zależnoÅ›ci (przyczyna – skutek), rozwijanie wyobraźni przestrzennej i spostrzegawczoÅ›ci. ĆwiczyliÅ›my pamięć, koncentracjÄ™ uwagi i koordynacjÄ™ ruchowÄ…. Kiedy nauczyliÅ›my siÄ™ kodowania w praktyce przyszedÅ‚ również czas na podsumowanie tygodnia i wyczekiwane zajÄ™cia komputerowe w czytelni informatycznej. Nasi mali programiÅ›ci grali w edukacyjne gry logiczne ze strony code.org. ByÅ‚y różne poziomy trudnoÅ›ci, które pokonywali zdobywajÄ…c coraz to bardziej zaawansowane umiejÄ™tnoÅ›ci i wiedzÄ™ z zakresu kodowania i programowania, a to wszystko poprzez Å›wietnÄ… zabawÄ™.

 

Celem tych zajęć byÅ‚o m.in. ksztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych naszych najmÅ‚odszych czytelników poprzez zabawy w parach/grupach, rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywnoÅ›ci, radość i satysfakcja z pokonywanych trudnoÅ›ci, budowanie poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci u dzieci. ByÅ‚y to intensywne trzy tygodnie podczas których uczyliÅ›my siÄ™ ale też bawiliÅ›my siÄ™, chodziliÅ›my na spacery, podchody, wycieczki, oglÄ…daliÅ›my piÄ™kne bajki w zaciszu oddziaÅ‚u dzieciÄ™cego. A z okazji zakoÅ„czenia zajęć wakacyjnych wybraliÅ›my siÄ™ do pizzerii by po raz ostatni na tych zajÄ™ciach oddać siÄ™ przyjemnoÅ›ciom cieszÄ…c siÄ™ towarzystwem koleżanek i kolegów z którymi siÄ™ tak mocno zżyliÅ›my. A każdy z uczestników wakacyjnej przygody w bibliotece może Å›miaÅ‚o o sobie powiedzieć ze jest prawdziwym.. Archeologiem, detektywem i programistÄ….

Zapraszamy do >> Galerii Zdjęć <<

 

 

 

Ewelina Maciocha-PÅ‚awska

Bibliotekarz Oddziału Dzieciecego