wkrótce...
Czytelniku na rynku wydawniczym ukazała się właśnie powieść Twojego ulubionego autora? Zainteresowała Cię, któraś z promowanych w ostatnich tygodniach książka z gatunku science – fiction? A może jesteś fanem literatury faktu i chętnie sięgnąłbyś po jeden z najnowszych tytułów? Skontaktuj się z nami. Wspólnie zdecydujemy, jakie książki powinny znaleźć się na bibliotecznych półkach...
już za nami
Sesja zdjęciowa z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
Co roku dębnowska biblioteka obchodzi Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
W tym roku przypadła XXI. edycja tego przedsięwzięcia. Odbyła się ona pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”.
Z tej okazji na profilu Facebooku biblioteki opublikowano kadry, które powstały podczas sesji zdjęciowej „Magia Czytania", zorganizowanej w ramach obchodzonego w maju Tygodnia Bibliotek 2022. Przeglądając poniższe zdjęcia możemy z całą pewnością stwierdzić, że mamy najwspanialszych i najpiękniejszych czytelników na całym świecie!
My bibliotekarze kochamy czytać książki. Swoją pasją do czytania zawsze chcemy się dzielić z innymi, w związku z tym do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zaprosiliśmy najmłodszych czytelników. Codziennie do oddziału dziecięcego przychodziły grupy szkolne na lekcje biblioteczne i grupy przedszkolne na bajkoczytania. Podczas wizyt nie tylko czytano wspaniałe książki polskich autorów, ale również zwiedzano całą bibliotekę, świetnie się przy tym bawiąc.
Najpiękniejsze fotografie powstały jak zwykle w wykonaniu Ani Pożaryckiej i Marcina Pecha. Za co serdecznie dziękujemy!
Bibliotekarze Oddziału Dziecięcego BPMiG w Dębnie
Piknik integracyjny dla uchodźców z Ukrainy
23 maja br. w Wyłuszczarni Nasion Nadleśnictwa Dębno odbył się piknik integracyjny dla uchodźców z Ukrainy, którzy uczęszczają na lekcje języka polskiego w dębnowskiej bibliotece. Inicjatorem spotkania byli nauczyciele, którzy od dwóch miesięcy w bibliotece prowadzą dla nich bezpłatne zajęcia nauki języka polskiego.
Wspólne spotkanie było doskonałym momentem na podsumowanie przeprowadzonych lekcji oraz okazją do lepszego poznania. W trakcie pikniku Maciej Kmita leśniczy ds. Wyłuszczarni Nasion Nadleśnictwa Dębna oprowadził uczestników i opowiedział o pracy w Wyłuszczarni omawiając etapy pozyskiwania nasion z szyszek. Goście obejrzeli także eksponaty zwierząt i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na ich temat.
Dziękujemy Nadleśnictwu Dębnu za możliwość zorganizowania pikniku, a panu Maciejowi Kmicie za poświęcony czas i ciekawą lekcje na temat pozyskiwania nasion z szyszek.
Tydzień Bibliotek dla najmłodszych
Z okazji Tygodnia Bibliotek 2022 w oddziale dziecięcym czekało na najmłodszych czytelników wiele atrakcji. Dzieci miały możliwość poznania zakamarków pięknej dębnowskiej książnicy na lekcjach bibliotecznych pt.: „Biblioteka Małego Czytelnika”. Zwiedzały działy i zapoznały się z ich specyfiką i historią, sposobem założenia karty i zasadach wypożyczania książek. 13 maja br. odbyła się magiczna sesja zdjęciowa z profesjonalnym fotografem, która cieszyła się dużą frekwencją. Było wiele pięknych kadrów, zabawy i uśmiechu. W trakcie całego miesiąca maja nie zabrakło potkań z książką, czyli tzw. „Bajkoczytań”, podczas, których mali czytelnicy zapoznawali się z literaturą dziecięcą i bogatym księgozbiorem oddziału dziecięcego. Jedną z atrakcji był także „Biblioteczny ESCAPE ROOM”. Pełna zagadek i przygód interaktywna gra z kodami QR dla wytrawnych wielbicieli wyzwań.
Oddział Dziecięcy BPMiG w Dębnie
Wernisaż wystawy „Po drugiej strony lustra”
W ramach „Tygodnia Bibliotek” w dębnowskiej bibliotece zaprezentowana została wystawa pt. „Po drugiej stronie lustra”. Otwarcie wernisażu odbyło się 12 maja br. w salach wystawowych dębnowskiej książnicy. Uczestniczyli w niej mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim wraz z terapeutkami. Gośćmi spotkania byli także uczestnicy zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i Dziennego Domu Senior + wraz z kierowniczką Małgorzatą Zagórską. W trakcie spotkania po oficjalnym przywitaniu gości przez Monikę Piotrowską - dyrektor biblioteki, odbyło się przedstawienie przygotowane przez terapeutki z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.
Wystawa „Po drugiej stronie lustra” powstała w ramach projektu artystyczno-terapeutycznego, który placówka w Kamienia Wielkiego z artystami Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geppera we Wrocławiu, dla osób przewlekle chorych psychicznie. Finansowana jest z Funduszu Małych Projektów z Euroregionu Pro Europa Viadrina.
Tematem przewodnim wystawy uczyniono lustro, przedmiot w sztuce, literaturze i tradycji wielu kultur uważany za obiekt pozwalający na wgląd do innego wymiaru rzeczywistości, wymykającej się racjonalnemu pojmowaniu. Na wystawie zaprezentowano prace malarskie, rysunkowe, ceramiczne i rzeźbiarskie inspirowane życiem mieszkanek DPS w kontekście interpretacji motywu lustra i jego znaczeń. Prezentowane dzieła powstały podczas dwóch plenerów: rzeźbiarskiego i ceramicznego, które odbyły się w 2021 roku. Ze spotkań artystycznych powstał reportaż filmowy będący relacją z wydarzeń, który został wyświetlony w trakcie otwarcia wystawy w dębnowskiej bibliotece.
Wernisaż wystawy jest zwieńczeniem procesu twórczego, który rozwinął się, jako efekt spotkania różnych środowisk. Uczestnikom projektu pozwolił nie tylko na ekspresję poprzez sztukę, ale przede wszystkim pogłębione zrozumienie siebie. Przyczynił się również do rozwoju uważności, otwarcia się na inność i jej akceptację, a w końcu do zmienionego pełniejszego przeżywania każdego dnia.
Wystawa była dostępna do końca maja 2022 r. Zapraszamy do obejrzenia.
Karolina Sielicka
Rozdano wyróżnienia „Czytelnik Roku 2021”
Maj to miesiąc wyjątkowy dla bibliotek i bibliotekarzy w całym kraju. Albowiem w tym okresie biblioteki rokrocznie włączają się do ogólnopolskiej akcji pn. „Tydzień Bibliotek”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja polega na promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek
w poprawie, jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.
Hasłem tegorocznej XIX. edycji było „Biblioteka - świat w jednym miejscu”. Dębnowska książnica także włączyła się do tego przedsięwzięcia organizując różne wydarzenia i spotkania w swojej siedzibie i w filiach. Jedną
z atrakcji był kiermasz książki za 1 zł, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród czytelników i mieszkańców Dębna.
Głównym wydarzeniem „Tygodnia Bibliotek” był zorganizowany po raz pierwszy ranking „Czytelnik Roku 2021”. Jego celem było wyróżnienie i nagrodzenie czytelników, którzy kochają książki, czytają, wypożyczają
i często odwiedzają dębnowską bibliotekę. Pod uwagę wzięto wyniki uzyskane przez czytelników zarówno biblioteki głównej jak i pięciu filiach w 2021 r. Najlepsi czytelnicy placówek zostali nagrodzeni na gali 11 maja br. w sali Urzędu Cywilnego w Dębnie.
Czytelnicy zostali wytypowani na podstawie największej liczby przeczytanych książek w następujących kategoriach:
Dorośli:
- Andrzej Kapelańczyk – 262,
- Jolanta Kabacińska - 237,
- Wiktoria Jodłowska - 177,
Nagrodę specjalną otrzymał Tadeusz Biernacek – 655.
Wyróżnieni zostali:
1.Elżbieta Stolarczyk – 174,
2. Dorota Myroniuk – 157,
3. Edward Berliński – 151,
4. Wiesława Sawicz – 140,
5. Maria Majcher - 138,
6. Daniela Dziedziuch – 33,
7. Elżbieta Kaczmarczyk – 132,
8. Antoni Kowalczewski – 129,
9. Irena Dąbrowska 127,
10. Adam Barbaszewicz – 126.
Na filiach dębnowskiej książnicy nagrodzeni zostali: filia nr 1 w Dębnie: Elżbieta Kwiatkowska – 228, w Cychrach: Daniela Dziedziuch – 204, w Dargomyślu: Lena Jasińska - 113, w Różańsku: Kornelia Kopciuch – 165, w Warnicach: Anna Grabowska – 97 przeczytanych książek.
Nagrodę specjalną za życzliwą, przyjazną współpracę, zaangażowanie i pomoc oraz aktywne uczestnictwo w działaniach dębnowskiej biblioteki otrzymał Andrzej Dobrowolski – emerytowany nauczyciel, regionalista, autor wielu artykułów do Merkuriusza Dębnowskiego, wieloletni dyrektor ZSP nr 1 w Dębnie im. Juliusza Słowackiego, radny Rady Miejskiej w latach 2006-2010, 2010-2014.
Młodsi czytelnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni w następujących kategoriach:
Kategoria 0-7 lat:
- Julia Baberowski (5 lat) – 334,
- Maja Wolanicka (7 lat) – 132,
- Dominik Zioła (6 lat) – 99,
- Dominik Mazur (3 lat) – 95.
Wyróżnienia:
- Cezary Skopal (5 lat) – 87,
- Aleksandra Kmita (4 lat) – 80,
- Helena Sawicka (5 lat) – 70.
Kategoria 8-16 lat:
- Kacper Ciastko (10 lat) – 231,
- Hanna Paluch (10 lat) – 151,
- Liliana Zioła (10 lat) – 81.
Wyróżnienia:
- Martyna Sawicka (9 lat) – 72,
- Antoni Witkowski (8 lat) – 66,
- Klaudia Szczepaniak (10 lat) – 65.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką oraz wiele satysfakcji z przeczytanej lektury.
Galę wręczenia nagród w I edycji „Czytelnik Roku 2021 r.” uświetnił występ grupy recytatorsko-poetyckiej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Piernikalia, czyli Juwenalia Staruszków cz. 3” w składzie: Zofia Janczak, Alicja Korban, Maria Majcher, Bogumiła Pawlaczek-Kamać, Emilia Rupenthal, Halina Sługockiej, Danuta Żemojtuk. Reżyserem spektaklu była Barbara Topczewska. Przedstawienie zostało przyjęte gromkimi brawami przez uczestników gali. Na koniec nagrodzeni i wyróżnieni zarówno dorośli jak i młodsi stanęli do wspólnego zdjęcia, które w przyszłości będzie doskonałą pamiątką z tego wydarzenia.
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Czytelnik Roku 2022.
Karolina Sielicka
Fot. Piotr Paluch
Wystawa rękodzieł wielkanocnych
Wzorem lat ubiegłych dębnowska biblioteka przygotowała przedświąteczną Wystawę Rękodzieł Wielkanocnych. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 4 kwietnia br. Niepowtarzalne prace takie jak: palmy, koszyczki, stroiki, jajka, obrazy, serwetki, kwiaty itp. zaprezentowali lokalni rękodzielnicy: Alicja Suska z Dębna, Bogusława Sługocka z Dębnowskiego Ośrodka Kultury, Emilia i Józef Podwójni z Warnic, Środowiskowy Dom Samopomocy z Dębna, Dzienny Dom „Senior +”, Warsztat Terapii Zajęciowej z Dębna, Zofia Szczygieł z Dębna, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Dębnie, Sekcja Garncarstwa z DOK-u.
W trakcie otwarcia zaprezentowano pokaz tworzenia palm i stroików i wielkanocnych. Prace prezentowane były do 9 kwietnia br. i cieszyły oczy odwiedzających w tych dniach bibliotekę.
Pasyjne śpiewy w Dębowskim kościele
27 marca br. o godz.19:00 w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie odbył się koncert Chóru Akademickiego im. prof. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pt. „Misterium Pasyjne”. Była to już drugi występ chóru w naszym mieście, w październiku ub. r. chór gościł z okazji 450-lecia Dębna.
W trakcie koncertu uczestnicy wysłuchali utworów pasyjnych z różnych epok. Zgromadzona publiczność wyraziła swój podziw poprzez gromkie brawa. Dobór utworów dokonany został przez Szymona Wyrzykowskiego. Za wokal odpowiadała Jola Szczepaniak.
K.S.
Fot. Piotr Paluch