Drukuj Promocja XIV tomu Rocznika Chojeńskiego w Dębnie

Promocja XIV tomu Rocznika Chojeńskiego w Dębnie

Po raz kolejny Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita z Chojny goÅ›ciÅ‚o w dÄ™bnowskiej bibliotece. Tym razem promowaÅ‚o XIV tom Rocznika ChojeÅ„skiego, w którym znalazÅ‚y siÄ™ artykuÅ‚y poÅ›wiÄ™cone DÄ™bnu, ludziom, miejscom i wydarzeniom. Spotkanie byÅ‚o jednym z ważniejszych w 2022 r. w aspekcie promocji regionu.

W spotkaniu uczestniczyli: Grzegorz Kulbicki - burmistrz DÄ™bna, radni RM w DÄ™bnie, pracownicy Instytutu Historycznego Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego - dr RadosÅ‚aw Gazinski, dr MichaÅ‚ Gierke, z Książnicy Pomorskiej - Agnieszka Borysowska, Robert Ryss - wieloletni redaktor naczelny gazety ChojeÅ„skiej, czytelnicy, regionaliÅ›ci i historycy. Szczególnym goÅ›ciem byÅ‚ prof. Jan M. Piskorski, autor wielu publikacji o historii regionalnej, gÅ‚ównie Pomorza Zachodniego. Rocznik chojeÅ„ski to pismo historyczno-spoÅ‚eczne ziemi chojeÅ„skiej i dÄ™bniaÅ„skiej. DÄ™bno i Chojna sÄ… ze sobÄ… nierozerwalnie zwiÄ…zane, Å‚Ä…czy ich od dziesiÄ…tek, a nawet setek lat wspólna historia, wspólny okres powojenny, wspólny powiat. Jednym z celów gÅ‚ównych stowarzyszenia jest odbudowa wspólnych tradycji miast: Chojny i DÄ™bna i zachowanie ich w pamiÄ™ci pokoleÅ„. Tak w swojej wypowiedzi podkreÅ›laÅ‚ we wstÄ™pie spotkania PaweÅ‚ Migdalski - prezes Stowarzyszenia Terra Incognito w Chojnie, dziÄ™kujÄ…c przy tym burmistrzowi DÄ™bna i dyrektor biblioteki za możliwość wspóÅ‚pracy. Oboje zgodnie zapewnili, że wspóÅ‚praca bÄ™dzie dalej kontynuowana, co jest zapewne bardzo pozytywne, ponieważ przynosi to duże korzyÅ›ci nie tylko dla spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej, ale także Uniwersytetowi SzczeciÅ„skiemu. Po wystÄ…pieniu dr RadosÅ‚aw Skrycki redaktor naczelny wydanego rocznika przedstawiÅ‚ autorów, którzy krótko omówili treść artykuÅ‚ów przedstawionych w publikacji. Henryk Andrzej Konkel napisaÅ‚ historiÄ™ dziejów koÅ›cioÅ‚a i parafii w Golenicach. Ewelina Maciocha-PÅ‚awska opisaÅ‚a dziaÅ‚alność kina „PrzedwioÅ›nie” w DÄ™bnie w latach 1991-2001. Anna Witkowska zaprezentowaÅ‚a dÄ™bnowskich maratoÅ„czyków. RadosÅ‚aw GaziÅ„ski przedstawiÅ‚ „DÄ™bniaÅ„skie ksiÄ™gi urzÄ™du stanu cywilnego” w zbiorach Archiwum PaÅ„stwowego w Szczecinie. Bartosz Walawender opisaÅ‚ historiÄ™ swojego dziadka – samorzÄ…dowca, regionalisty. Andrzej Dobrowolski zawarÅ‚ swoje wspomnienia z poczÄ…tków swojej pracy. Na koniec Dorota Dobak-HadrzyÅ„ska przedstawiÅ‚a artystów, których opis znajdziemy w roczniku. Na zakoÅ„czenie promocji odbyÅ‚a siÄ™ rozmowa z prof. Janem M. Piskorskim, na temat: Pomorze – Migracje – Transformacje. O potrzebie porównawczego patrzenia na Å›wiat i używania lornetki. Z profesorem rozmawiali dr MichaÅ‚ Gierke i red. Robert Ryss. Na koniec uczestnicy mogli zadać pytania profesorowi w zwiÄ…zku z tematem rozmowy. Zapraszamy do lektury Rocznika ChojeÅ„skiego, który jest dostÄ™pny w dÄ™bnowskiej bibliotece. JednoczeÅ›nie zachÄ™camy do opisywania historii lokalnej, wspomnieÅ„ swojej rodziny. Czas leci i niestety zaciera obrazy, które stajÄ… siÄ™ coraz bardziej niewyraźne. Czasami pozostajÄ… utracone w pamiÄ™ci na zawsze. Dlatego zainspirujmy siÄ™ wydanÄ… publikacjÄ… do tego, by utrwalać na piÅ›mie (i nie tylko) zarówno historiÄ™ lokalnÄ…, jak i swojej rodziny.

Karolina Sielicka Dział
Zbiorów Regionalnych BPMiG w DÄ™bnie