Drukuj Z żalem informujemy

Z żalem informujemy, że 24 kwietnia br. odszedÅ‚ w wieku 88 lat prof. dr hab. Feliks Kiryk – wybitny historyk mediewista, nauczyciel akademicki, publicysta, regionalista, autor wielu publikacji poÅ›wiÄ™conych dziejom naszego regionu, m.in. broszur wydanych w ramach DÄ™bnowskiej Biblioteczki: Poczet burmistrzów DÄ™bna, DÄ™bno miasto i ludzie, O DÄ™bnie
 i Kresach, O halickich Karaimach, Tam szum Prutu, Czeremoszu.
ByÅ‚ autorem także wielu artykuÅ‚ów w Merkuriuszu DÄ™bnowskim.

Profesor Kiryk opublikowaÅ‚ ponad 500 prac naukowych, w tym kilkadziesiÄ…t książek poÅ›wiÄ™conych gÅ‚ównie Å›redniowiecznej historii naszego kraju. WspóÅ‚tworzyÅ‚ „EncyklopediÄ™ Krakowa" i „SÅ‚ownik biograficzny historii Polski", byÅ‚ inicjatorem serii wydawniczej „Dzieje Narodu i PaÅ„stwa Polskiego". ByÅ‚ autorem publikacji m.in. „Urbanizacja MaÅ‚opolski. Województwo sandomierskie XIII–XVI wiek" (rok wydania 1994) oraz „Lekarze i aptekarze sandomierscy z przeÅ‚omu XVI i XVII stulecia" (1987). W 2021 r. ukazaÅ‚y siÄ™ „Sandomierskie żywoty Å›redniowiecznych wÅ‚adców Polski" jego autorstwa.

Prof. Feliks Kiryk czÄ™sto powoÅ‚ywaÅ‚ siÄ™ na sÅ‚ynne sÅ‚owa Piotra Skarga: „CzÅ‚owiek, który nie zna swojej miejscowoÅ›ci, kraju bliskiego, swojej ojczyzny – to tak jakby swojego ojca i matki nie znaÅ‚”.