• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Historia i opis Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno

         Biblioteka mieÅ›ci siÄ™ w zabytkowym budynku przy gÅ‚ównej ulicy miasta, wybudowanym prawdopodobnie w drugiej poÅ‚owie XIX w. Willa i budynek administracyjny tworzÄ… jednÄ… bryÅ‚Ä™ zróżnicowanÄ… stylowo. Fasada i elewacja willi otrzymaÅ‚y wystrój eklektyczny nawiÄ…zujÄ…cy do form klasycyzmu palladiaÅ„skiego i kostiumu francuskiego, natomiast budynek administracyjny nosi cechy stylowe secesji.

 

          Zbiory Biblioteki powstaÅ‚ej w 1947 r. wynoszÄ… ok. 87. tys. woluminów. W ub.r. zakupiono 1,8 tys. nowoÅ›ci, w tym 790 książek naukowych i popularno-naukowych. PrenumeratÄ… objÄ™to ok. 80 tytuÅ‚ów czasopism. Książnica gromadzi ponadto materiaÅ‚y audiowizualne, widokówki, obrazy, rÄ™kopisy, materiaÅ‚y elektroniczne. Z jej zasobów korzysta Å‚Ä…cznie ok. 4,7 tys. czytelników, z czego w DÄ™bnie 3,3 tys. Statystycznie bibliotekÄ™ odwiedza codziennie ok. 100 osób. Obok udostÄ™pniania książek prowadzi różnorodne formy upowszechniania wiedzy i kultury wykraczajÄ…ce poza ramy statutu. Tutaj rokrocznie odbywajÄ… siÄ™ spotkania z dawnymi mieszkaÅ„cami DÄ™bna - Niemcami, poÅ‚Ä…czone z wystawami historycznymi i znaczÄ…cymi dla wspóÅ‚czesnych dziejów miasta wydarzeniami jak:

  • KamieÅ„ PamiÄ…tkowy w parku im J. Krasickiego,
  • Wydanie albumu "Neudam-DÄ™bno przeszÅ‚ość i teraźniejszość"
  • Ekspozycja XIX w. sarkofagu w kaplicy koÅ›cioÅ‚a Å›w. ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a.

        PromujÄ…c mieszkaÅ„ców miasta i ich dokonania w dziedzinie literatury i sztuki od kilku lat organizuje siÄ™ tu spotkania i wieczory autorskie. WokóÅ‚ biblioteki skupieni sÄ… liczni i ogromnie zaangażowani regionaliÅ›ci. Przy ich pomocy biblioteka wydaÅ‚a kilka broszur o różnorodnej tematyce. Prace regionalistów publikowane byÅ‚y wielokrotnie na Å‚amach "Merkuriusza DÄ™bnowskiego", którego wydawcÄ… jest biblioteka.

 

Zarys historyczny Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie

               DÄ™bnowska Biblioteka powstaÅ‚a w podstawie „Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” wydanym w kwietniu 1946 r. ByÅ‚a pierwszÄ… bibliotekÄ… powiatowÄ… w ówczesnym województwie szczeciÅ„skim.
FunkcjÄ™ kierownika i organizatora tej pierwszej po wojnie instytucji kultury powierzono Melanii Puch zd. Mrozowskiej. BibliotekÄ™ usytuowano w pomieszczeniach na I piÄ™trze budynku przy ul. KoÅ›ciuszki 57. Pierwsze zbiory to zaledwie 120 woluminów. W ksiÄ™dze inwentarzowej z datÄ… 01 wrzeÅ›nia 1946r. wpisano takie tytuÅ‚y jak: „Pan Tadeusz”, „Krzyżacy”, „Bartek zwyciÄ™zca” – dzieÅ‚a odzwierciedlajÄ…ce klimat tamtych czasów, a także kierunek polityki wydawniczej. Książki pochodziÅ‚y gÅ‚ównie z darów, kwest ulicznych i loterii fantowej. W tym okresie w bibliotece byÅ‚o zarejestrowanych 41 czytelników.
PoczÄ…tki tworzÄ…cej siÄ™ biblioteki byÅ‚y wiÄ™c skromne i trudne, niemniej, odegraÅ‚a ona znacznÄ… rolÄ™ w procesie integracji spoÅ‚ecznej, czÄ™sto również polonizacji mieszkaÅ„ców, wÅ›ród których byli osadnicy z kresów wschodnich, z Polski centralnej, a także dość liczna grupa ludnoÅ›ci autochtonicznej.
Od poczÄ…tku istnienia biblioteki prowadzono tu ożywionÄ… dziaÅ‚alność kulturalno – oÅ›wiatowÄ…, popularyzujÄ…cÄ… książki, autorów, wydarzenia historyczne, literackie i lokalne. Pierwszym, który odwiedziÅ‚ dÄ™bnowskÄ… bibliotekÄ™ byÅ‚ Arkady Fiedler. 2 kwietnia 1949 r. dzieliÅ‚ siÄ™ z czytelnikami wrażeniami z podróży i swojÄ… twórczoÅ›ciÄ…. PozostawiÅ‚ po sobie Å›lad w postaci zapisu w Kronice Biblioteki. Później wielokrotnie zapraszano wielu pisarzy i poetów.
Rejestracji placówki w ogólnopolskim spisie bibliotek dokonano w 1948 r., wtedy też z Biblioteki Powiatowej wyÅ‚oniono oddziaÅ‚ miejski, przeksztaÅ‚cony nastÄ™pnie w BibliotekÄ™ MiejskÄ…. Do 1949 r. obie biblioteki funkcjonowaÅ‚y obok siebie. W latach 50-tych na mocy ZarzÄ…dzenia Ministra Kultury i Sztuki, placówki poÅ‚Ä…czono w jednÄ…, która odtÄ…d nosiÅ‚a nazwÄ™ Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w DÄ™bnie.
Kierownikiem poÅ‚Ä…czonych bibliotek zostaÅ‚a Janina Pietkiewicz, funkcjÄ™ tÄ™ peÅ‚niÅ‚a w latach 1954 – 1975. 30–letni okres kierownictwa bibliotekÄ… pozwoliÅ‚ osiÄ…gnąć jej dobre wyniki w konkursach wojewódzkich i popularyzacji czytelnictwa. OdbywaÅ‚y siÄ™ tu spotkania autorskie z pisarzami, konkursy dobrego czytania, powstaÅ‚ szereg zespoÅ‚ów samoksztaÅ‚ceniowych.
DecyzjÄ… Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w sierpniu 1962 r. bibliotekÄ™ przeniesiono na parter budynku przy ul. Chrobrego 2. Nowy lokal, o Å‚Ä…cznej pow. 150 m2, miaÅ‚ zasadniczÄ… wadÄ™ – poÅ‚ożony byÅ‚ daleko poza centrum miasta. Ze zbiorów biblioteki liczÄ…cych ok. 28 000 woluminów korzystaÅ‚o ponad 2 tys. czytelników.
W dniu 28 sierpnia 1965 r. do biblioteki wpłynęło pismo z Londynu zawiadamiające o umieszczeniu jej w Międzynarodowym Przewodniku Bibliotek na rok 1966.
W wyniku podziaÅ‚u administracyjnego kraju w 1975 r. biblioteka utraciÅ‚a status powiatowej, a w nowo utworzonym województwie gorzowskim zostaÅ‚a przeksztaÅ‚cona w MiejskÄ… BibliotekÄ™ PublicznÄ…. W poÅ‚owie 1976 r. bibliotekÄ™ przeniesiono do budynku przy ul. Mickiewicza 32 na parter gdzie mieÅ›ci siÄ™ do dzisiaj. ZwiÄ™kszona pow. – 270m2, lepsze warunki pracy i zasadniczy walor – lokalizacja w centrum miasta – znacznie umożliwiÅ‚y rozwiniÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci. NominacjÄ™ na dyrektora uzyskaÅ‚a Magdalena Åšliwka. To lata 1975 – 1982. W późniejszym okresie peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ zastÄ™pcy dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
W latach 70-tych kroniki odnotowujÄ… wizyty znanych pisarzy, dziennikarzy oraz aktorów. BibliotekÄ™ odwiedzili m.in. Gerard Górnicki, Eugeniusza Paukszta, Leszek Prorok, Marian OrÅ‚oÅ„, Ryszard Lassota, Honorata ChroÅ›cielewska, Julian Kawalec.
Od 1981 r. biblioteka nosi nazwÄ™: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. Późne lata 80-te i poczÄ…tek 90-tych, to trudny czas, charakteryzujÄ…cy siÄ™ marazmem, stagnacjÄ…, walkÄ… o przetrwanie i utrzymanie sieci bibliotek.
ZasadniczÄ… zmianÄ™ statusu biblioteki wprowadziÅ‚a ustawa z 1990 r. o samorzÄ…dzie terytorialnym. Najważniejsze funkcje sprawowane dotÄ…d wobec bibliotek przez administracjÄ™ paÅ„stwowÄ… przekazane zostaÅ‚y lokalnym samorzÄ…dom. ZmieniÅ‚a siÄ™ wówczas Å›wiadomość mieszkaÅ„ców, a tym samym stosunek do biblioteki, nie jako instytucji paÅ„stwowej, lecz wÅ‚asnej, spoÅ‚ecznej, odpowiadajÄ…cej na ich potrzeby.
Dębnowska biblioteka dostosowuje i zmienia swoją ofertę, zakres świadczonych usług, poszerza formy pracy, starając się pozyskać miano instytucji ważnej i potrzebnej.
W wyniku kolejnych zmian administracyjnych w 1999 r. pieczę nad biblioteką przejęła Książnica Pomorska w Szczecinie.