Drukuj Po spotkaniu z Aleksandra Petrusewicz

Oddział Dziecięcy Dębowskiej Książnicy, gościł 12 maja 2010 roku panią Aleksandrę Petrusewicz, autorkę książek dla dzieci, mieszkankę Szczecina.

UdziaÅ‚ w spotkaniu wziÄ™li uczniowie klas 1-3 szkóÅ‚ podstawowych
z Dębna i Cychr.

Sympatyczna pisarka zaciekawiÅ‚a sÅ‚uchaczy, opowieÅ›ciami o swoich książkach i ich bohaterach. Dzieci dowiedziaÅ‚y siÄ™ też, że pod każdÄ… literackÄ… postaciÄ…, kryje siÄ™ „prawdziwy czÅ‚owiek”.

SÄ… to ludzie, których pani Aleksandra miaÅ‚a przyjemność poznać, podczas swojego dotychczasowego życia. To osoby, które swojÄ… pozytywnÄ… energiÄ… i nietuzinkowÄ… osobowoÅ›ciÄ… zapisali siÄ™ w jej pamiÄ™ci na bardzo dÅ‚ugo,
a tym samym zapisali siÄ™ na „biaÅ‚ych kartkach jej dorobku literackiego”. Nic wiÄ™c dziwnego, że wszyscy bohaterowie tych opowieÅ›ci sÄ… weseli, życzliwi, sympatyczni i ciepli. Weźmy na przykÅ‚ad „Pana BanieczkÄ™” z książeczki pod tym samym tytuÅ‚em – Otóż jest to sympatyczny lekarz „dusz dzieciÄ™cych”, który za pomocÄ… magicznych przedstawieÅ„ z BANIEK MYDLANYCH – rozwesela smutne buzie dzieci, przebywajÄ…cych na szpitalnych oddziaÅ‚ach. -Czy można wyobrazić sobie bardziej radosnego bohatera książkowego?

MyÅ›lÄ™, że tak, ale spotkać takich ludzi w życiu, to dopiero nazywa siÄ™ mieć szczęście…

I pani Aleksandra ma w życiu takie właśnie szczęście, a to dlatego, że sama nie jest obojętna na krzywdę dzieci i ich los. Zawsze rozwijała się
w kierunku lepszego zrozumienia psychiki i duszy dzieciÄ™cej, by sÅ‚użyć im rzetelnÄ… pomocÄ…. Dlatego też jako pedagog i logopeda, wie jak wielki wpÅ‚yw na ich rozwój ma „sÅ‚owo pisane”, czyli czytanie książek. ZachÄ™ca wiÄ™c do tego zajÄ™cia, poprzez swoje zabawne historie.

Podczas spotkania, dzieci miaÅ‚y okazjÄ™, zadawać autorce liczne pytania, na które odpowiadaÅ‚a z wielkÄ… przyjemnoÅ›ciÄ…. Jedno z nich brzmiaÅ‚o:

- Kiedy po raz pierwszy napisała pani wierszyk?

Autorka przyznaÅ‚a, że miaÅ‚a w tedy jakieÅ› 8 czy 10 lat (dokÅ‚adnie nie pamiÄ™ta) - na co pracownicy oddziaÅ‚u, od razu odpowiedzieli uÅ›miechem, ponieważ wszystkie dzieci uczestniczÄ…ce w spotkaniu byÅ‚y wÅ‚aÅ›nie w owym wieku, wiec… Na gorÄ…co, zaproponowano zorganizowanie konkursu literackiego pt. „Wierszyki dla pani Aleksandry”, na który sama autorka jak
i dzieci zareagowaÅ‚y z aprobatÄ…. Tak wiec zainicjowany podczas spotkania konkurs, miejmy nadziejÄ™ przebiegnie pomyÅ›lnie i wpÅ‚ynie do nas wiele licznych prac, które zostanÄ… nagrodzone osobiÅ›cie przez autorkÄ™ i nasza bibliotekÄ™. ZachÄ™camy wiÄ™c wszystkie dzieci w tym wieku, do udziaÅ‚u
w naszym konkursie.

Cóż spotkania autorskie, to jedne z tych licznych magicznych zajęć, które nas rozwijajÄ… i sÄ… twórcze.

Z pozdrowieniami Milena Szewczyk i Natalka Pulikowska

Pracownicy Oddziału Dziecięcego