• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj Zatrzymane w czasie i przestrzeni. Dębno z lotu ptaka

11 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie odbyła się promocja publikacji albumu pt. „Zatrzymane w czasie i przestrzeni. Dębno z lotu ptaka” autorstwa, a zarazem wydawcy Leszka Moszeja – dębnowskiego artysty, regionalisty, prezesa Stowarzyszenia „Nasz Region”.

W spotkaniu uczestniczyli zaprzyjaźnieni regionaliści, czytelnicy, sympatycy biblioteki oraz mieszkańcy naszego miasta.

„Zatrzymane w czasie i przestrzeni. Dębno z lotu”  to pierwsza taka publikacja w Dębnie, która ukazała nasze miasto i jego otoczenie z lotu ptaka. Album na 54 stronach przedstawia 61 unikatowych fotografii lotniczych Dębna w formacie A4 i w pełnym kolorze. Korektę merytoryczną i podpisy do ilustracji opracowali: Lech Łukasiuk oraz Paweł Migdalski.  Fotografie zamieszczone w albumie zostały wykonane przez autora publikacji  podczas lotu awionetką 8 czerwca br.,  której pilotem był Andrzej Kostkiewicz. Leszek Moszej sfotografował nie tylko Dębno, gdzie zrobił ponad 1000 zdjęć, ale inne miasta i wsie dawnego powiatu chojeńskiego, m.in. Boleszkowice, Cychry, Grzymiradz, Warnicę, Trzcińsko-Zdrój, Mieszkowice, Chojnę i Moryń. W sumie wyszło  około 5500 fotografii. Następnie, spośród wszystkich zdjęć wybrał te, które zostały zaprezentowane w albumie. Inspiracją do wydania niniejszej publikacji była chęć utrwalenia aktualnego wizualnego stanu miasta,  tj. w czerwcu 2013 r. by w przyszłości porównać, aby mogli porównać jak zmienia się  na przestrzeni lat. W 1931 r. tj. 82 lata temu ukazała się seria pięciu pocztówek z widokami lotniczymi ówczesnego Neudamm (Dębna). Była to pierwsza próba utrwalenia wizerunku miasta z powietrza i udostępnienia go szerokim kręgom odbiorców. Jedną z pięciu przedwojennych pocztówek dokładnie z 01.07.1937 r. rozpoczyna się album „Zatrzymane z lotu ptaka”, obok zaprezentowane jest zdjęcie lotnicze obecnego Dębna. Jest to ciekawe porównanie na przestrzeni czasu jak zmieniło się nasze miasto. Album zawiera dodatkowo trzy historyczne pocztówki Dębna, które pochodzą z prywatnej kolekcji regionalisty - kolekcjonera Jacka Krzciuka.

Całość wieczoru promującego album dopełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez autora publikacji, dzięki której uczestnicy mogli obejrzeć zdjęcia lotnicze Dębna, nie ukazane w publikacji. Podczas promocji można było zakupić książkę i uzyskać pamiątkowy wpis od autora.

Zapraszamy do odkrywania uroków naszego miasta poprzez publikację „Zatrzymane w czasie i przestrzeni. Dębno z lotu ptaka”. Książka dostępna jest w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie.

Karolina Sielicka