Drukuj Ciepło i energia z gazu

Ciepło i energia z gazu

31 stycznia br. w Bibliotece Publicznej MiG w DÄ™bnie odbyÅ‚o siÄ™ oficjalne otwarcie wystawy pt. „CiepÅ‚a Energia”, która zostaÅ‚a zorganizowana z okazji jubileuszu 45 - lecia dziaÅ‚alnoÅ›ci PGNiG SA. na Niżu Polskim. GÅ‚ównym przesÅ‚aniem wystawy byÅ‚o przybliżenie odbiorcom wykorzystania gazu zaazotowanego ze zÅ‚óż eksploatowanych przez OddziaÅ‚ Zielona Góra: Barnówko – Mostno - Buszewo, Cychry, Zielin, Górzyca, KoÅ›cian i BroÅ„sko. Na wystawie zostaÅ‚y zaprezentowane zagadnienia zawiÄ…zane z procesem eksploatacji zÅ‚óż gazu ziemnego i ropy naftowej, przesyÅ‚u gazu oraz inwestycje w nowej energetyce i ich znaczenie, przedstawiono również gÅ‚ównych odbiorców wÄ™glowodorów czyli ElektrociepÅ‚owni w Zielonej Górze i Gorzowie oraz ElektrociepÅ‚owni „Arctic Paper” w Kostrzynie i ich roli dla gospodarki kraju.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki Janina Tylman, witajÄ…c wszystkich zaproszonych goÅ›ci z wyróżnieniem przedstawicieli PGNiG SA. z OddziaÅ‚u Zielonej Góry:  Mariana Siuty – kierownika Ekspedytu Barnówko, Jacka Dudy – geologa OÅ›rodka KopalÅ„ Gorzów w SulisÅ‚awiu i PawÅ‚a Baszczuka – pracownika Kopalni DÄ™bno w Barnówku oraz  przedstawicieli wÅ‚adz samorzÄ…dowych: zastÄ™pcÄ™ przewodniczÄ…cego Rady Miejskiej - Andrzeja Dobrowolskiego oraz sekretarza UrzÄ™du Miejskiego – AnnÄ™ Szymczyk. W spotkaniu wzięła udziaÅ‚ także mÅ‚odzież z ZSP nr 1 w DÄ™bnie wraz z opiekunkÄ… JoannÄ… Misiewicz.

Kolejnym etapem spotkania byÅ‚y wystÄ…pienia przedstawicieli PGNiG SA. OddziaÅ‚u Zielona Góra. Marian Siuta przedstawiÅ‚ krótkÄ… historiÄ™ powstania PGNiG SA. na naszym terenie oraz omówiÅ‚ metody wydobycia zÅ‚óż, charakter pracy w górnictwie naftowym i gazowym oraz znaczenie tego wydobycia dla naszej gminy.  Jacek Duda omówiÅ‚ budowÄ™ geologicznÄ… ziem zachodnich i historiÄ™ odkryć ważnych zÅ‚óż ropy naftowej i gazu ziemnego, perspektywy dalszego rozwoju przemysÅ‚u naftowego na naszym terenie, a także przedsiÄ™wziÄ™cia zmierzajÄ…ce do zapewnienia bezpieczeÅ„stwa w czasie prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci górniczej. PaweÅ‚ Baszczuk omówiÅ‚ caÅ‚oÅ›ciowo proces eksploatacji zÅ‚óż ropy naftowej i gazu ziemnego i ich wykorzystanie dla gospodarki.

Prace poszukiwawcze w kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie DÄ™bna rozpoczÄ™to już w latach 70 XX wieku, wtedy odkryto zÅ‚oże gazu azotowego w Cychrach. Lata 90, dziÄ™ki wykorzystaniu nowych metod sejsmicznych w poszukiwaniu zÅ‚óż przyniosÅ‚y nowe odkrycia. W 1992 roku  odkryto zÅ‚oże gazu ziemnego RóżaÅ„sko i zÅ‚oże ropy naftowej i gazu ziemnego Zielin, w 1993 r. doszÅ‚o do najbardziej spektakularnego wydarzenia w historii polskiego górnictwa naftowego. ByÅ‚o to odkrycie najwiÄ™kszego w Polsce zÅ‚oża ropy naftowej i gazu ziemnego Barnówko – Mostno - Buszewo.

WystawÄ™ można  oglÄ…dać w Bibliotece Publicznej MiG w DÄ™bnie do 14 lutego br. Ma ona charakter edukacyjny, zwiedzanie grupowe poÅ‚Ä…czone jest z prezentacjÄ… multimedialnÄ… i komentarzem PawÅ‚a Baszczuka.

Karolina Sielicka

Galeria zdjęć - klik