• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj "Niezapominajki" Anna Gielarowska

 

„Niezapominajki” Anna Gielarowska

 

 

    16 maja br. po raz kolejny gościem dębnowskiej książnicy była szczecińska aktorka, teolog, pedagogAnna Gielarowska. Artystka, która w 2008 r. założyła swój autorski teatr zaprezentowała wg. swojego scenariusza przedstawienie poetycko - muzyczne pn. „Niezapominajki” na postawie poezji Anny Frajlich.  Muzykę do widowiska napisał Waldemar Sutryk, a wykonał na klarnetach Bogusław Jakubowski.  

    W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy, przyjaciele, sympatycy dębnowskiej biblioteki oraz młodzież z Gimnazjum Publicznego im. A. Fiedlera.

    Premiera spektaklu pn. „Niezapominajki” miała miejsce dwa lata temu, od tamtego czasu przedstawienie jest prezentowane na różnych scenach polskich miast.  Według  Anny Gielarowskiej przedstawienie podejmuje temat uniwersalny, bowiem nawiązuje do biografii każdego człowieka. Artystka podczas spotkania  opowiedziała jak doszło do współpracy z poetką Anna Frajlich i dlaczego wybrała właśnie Jej wiersze. Anna Frajlich jest polską poetką żydowskiego pochodzenia, prozaikiem, wykładowcą literatury polskiej,  obecnie mieszkającą w Stanach Zjednoczonych.  

    Anna Gielarowska, która jest niezwykle utalentowaną aktorką odznaczającą się dużą wrażliwością na poezję oraz zmysłem scenicznym, dzięki swojej pięknej barwie głosu oczarowała publiczność zgromadzoną w sali wystawowej dębnowskiej biblioteki. Połączenie muzyki z poezją podkreśliło zawarte w wierszach treści i emocje. Ten rodzaj prezentacji poezji znacznie ułatwia jej odbiór, szczególnie dla młodego widza. Niewątpliwie czas spędzony z artystką należał do bardzo ciekawych zarówno dla oka jak i dla duszy.

    Owocem współpracy artystów jest wydanie płyty CD składającej się z 18 wierszy.  Do płyty dołączona jest książeczka z tekstem Anny Frajlich „Ostatnia rozmowa", będącym wspomnieniem  przyjaźni autorki z Danutą Chudzianką – wybitną aktorką szczecińską.  W książeczce znajdują się również biogramy Danuty Chudzianki i Ewy Kołogórskiej, a także biogramy realizatorów: Anny Gielarowskiej, Waldemara Sutryka i Bogusława Jakubowskiego oraz autorki wierszy – Anny Frajlich.

    Przedstawienie wpisało się w hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek pn. „Czytanie Łączy Pokolenia”.

 

K.S.

Galeria zdjęć - klik