• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie
Drukuj Uroczystość nadania Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie imienia Antoniego Dobrowolskiego

Uroczystość nadania Bibliotece Publicznej  MiG w Dębnie
 imienia Antoniego Dobrowolskiego

Szczególnym dniem, który  trwale pozostanie w naszej pamięci i zapisze się jako ważna data na kartach historii Biblioteki Publicznej MiG w Dębnie był 17 czerwiec 2014 r. W tym wyjątkowym dniu dębnowska książnica przyjęła imię niepowtarzalnej postaci,  pioniera dębnowskiej oświaty - Antoniego Dobrowolskiego. Pomysłodawcą i wnioskodawcą nadania imienia Bibliotece Publicznej MiG był Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dębnie. Po rozpatrzeniu wniosku Rada Miejska w Dębnie 27 czerwca 2013 r. wydała stosowną uchwałę. Wybór Antoniego Dobrowolskiego na jej patrona nie jest przypadkowy. Biografia tej szlachetnej postaci jest długa i pełna zdarzeń, oznaczona piętnem cierpienia głównie w latach wczesnej młodości, wtedy gdy podczas II wojny światowej  jako więzień trzech obozów koncentracyjnych Auschwitz – Birkenau, Gross – Rosen, Sachsenhausen przeżył  trudne i  tragiczne chwile. Antoni Dobrowolski to także lokalny patriota, który obdarzony był wyjątkowymi cechami charakteru. Jako założyciel i aktywny członek Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dębnie swoja pracą i działalnością ukazał swoim byłym uczniom i mieszkańcom cenne i niezapomniane wartości ojczyźnianie, ideały chrześcijańskie, rodzime tradycje. Był pedagogiem, który dbał o wykształcenie uczniów w zakresie rzeczowym i etycznym. Kochał ludzi obdarzając ich zawsze szacunkiem, uznaniem i tolerancją.  Jego biografia opisana jest w książce „Złodzieje wiary i nadziei autorstwa Remigiusza Rzepczaka i Andrzeja Łazowskiego oraz w licznych artykułach m. in. w Merkuriuszu Dębnowskim. Cennym dokumentem, utrwalającym los Antoniego Dobrowolskiego jest film „38 081” ukazujący zbrodnie nazistów w obozach koncentracyjnych autorstwa Lutza Güntera i Magdaleny Dobrowolskiej. „38 081” to numer, który naziści wytatuowali Antoniemu Dobrowolskiemu w Oświęcimiu. Premiera filmu miała miejsce w Berlińskim Centrum Kultury pod koniec września 2008 r.  W 2012 roku Rada Miejska Chicago uhonorowała  Antoniego Dobrowolskiego jako najstarszego więźnia obozów koncentracyjnych podjęciem stosownej uchwały – Rezolucji, której kopia udostępniana jest w dziale zbiorów regionalnych dębnowskiej książnicy.

Uroczystości nadania imienia rozpoczęła o godz. 11.00 msza święta w intencji Antoniego Dobrowolskiego w kościele pw. Św. Antoniego, którą celebrowali:  ks. Robert Szumowski - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej i ks. Janusz Skoczeń. W nabożeństwie uczestniczyła rodzina Antoniego Dobrowolskiego, Irena Borysewicz - prezes Oddziału ZNP w Dębnie,  przedstawiciele samorządu lokalnego, pracownicy biblioteki,  przyjaciele rodziny i mieszkańcy miasta. Po mszy świętej przed budynkiem biblioteki nastąpiła oficjalna ceremonia związana z nadaniem imienia zapoczątkowana wprowadzeniem pocztów sztandarów oraz odśpiewaniem hymnu polskiego. Irena Borysewicz  po przywitaniu wszystkich gości poprosiła dyrektor biblioteki Janinę Tylman o zabranie głosu. Wystąpienie zawierało krótką historię biblioteki oraz uzasadnienie wyboru Antoniego Dobrowolskiego na patrona biblioteki. W uroczystości uczestniczyła bliska rodzina Antoniego Dobrowolskiego – córki: Anna Dobrowolska Jokś i Maria Konieczka oraz syn Andrzej Dobrowolski wraz z dziećmi. Obecni byli również: Teresa Chełchowska i Lucyna Powiłajtis -wiceprezesi Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP,  Bogumiła Manulak przewodnicząca Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Gorzowie Wlkp, Alicja Prill - wicestarosta powiatu myśliborskiego, radni powiatu myśliborskiego m. in. członek Zarządu Janusz Winiarczyk, Wojciech Czepułkowski - zastępca burmistrza Dębna, dr Alicja Puch córka pierwszej organizatorki i kierowniczki dębnowskiej książnicy, Ryszard Patkowski przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni, dyrektorzy placówek oświatowych, pracownicy biblioteki, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej  w Gorzowie Wlkp., przyjaciele i uczniowie Antoniego Dobrowolskiego, członkowie ZNP w Dębnie, czytelnicy oraz mieszkańcy Dębna. Po wystąpieniu dyrektor Janiny Tylman przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Patkowski odczytał uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu bibliotece imienia Antoniego Dobrowolskiego, po czym tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Dobrowolskiemu odsłoniła najbliższa rodzina patrona dębnowskiej biblioteki. Ks. proboszcz Robert Szumowski poświęcił tablicę i budynek biblioteki. Końcową częścią uroczystości były wystąpienia gości:  Wojciecha Czepułkowskiego, w imieniu Rady Pedagogicznej ZSP nr 1 - Joanny Misiewicz,   Alicji Prill, Wioletty Drzewińskiej, dr Alicji Puch, Ryszarda Patkowskiego, Janusza Winiarczyka, dr Ireny Rybackiej - Skipor uczennicy i absolwentki Liceum Ogólnokształcącej oraz syna patrona Andrzeja Dobrowolskiego.
         Po oficjalnej ceremonii zaproszeni gości obejrzeli w budynku biblioteki prezentację multimedialną wykonaną przez ZSP nr 1 w Dębnie związaną z nowym patronem dębnowskiej książnicy A.Dobrowolskim oraz przygotowaną w czytelni wystawę.

Galeria zdjęć - klik

Karolina Sielicka